Szklarska Poręba: Darmowe badania mammograficzne

Szklarska Poręba: Darmowe badania mammograficzne
Fot. Pixabay

W Szklarskiej Porębie przy Zespole Szkół Ogólnokształcących 10 lutego 2023 r. będzie okazja do darmowego przebadania piersi w mammobusie. NS ZOZ Diagnostyk zaprasza kobiety w wieku między 50 a 69 rokiem życia.

Zapisy na badania są konieczne i prowadzone są pod numerem telefonu: 68 41 41 411 od godziny 8:00 do 16:00 od poniedziałku do piątku.

Badanie można wykonać bez żadnego przygotowania. Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu, tak, by łatwo można było rozebrać się do pasa. W tym dniu nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicy górnej połowy ciała.

Podczas badania pierś układana jest na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku, co pozwala uzyskać dwa obrazy. Ucisk ten trwa zaledwie kilka sekund.

Mammografia może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie. Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą. Poczynając od pierwszej komórki, która uległa przemianie złośliwej, w większości przypadków guz osiąga średnicę 1 cm w ciągu 7-8 lat. Stała kontrola piersi daje ogromną szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania leczenia.

UM Szklarska Poręba
Print Friendly, PDF & Email