Spotkanie autorskie z Jackiem Dehnelem

Spotkanie autorskie z Jackiem Dehnelem
Fot. Adminstrator

Biblioteka Elbląska im. C. Norwida zaprasza 5 maja br. o godz. 18.00 do Sali Audiowizualnej na spotkanie autorskie z Jackiem Dehnelem. Spotkanie odbędzie się w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki. Rozmowę poprowadzi Joanna Wilengowska z redakcji kulturalnej TVP Olsztyn. Wstęp wolny.

Jacek Dehnel – prozaik, poeta, tłumacz, okazjonalnie zajmuje się też malarstwem i grafiką. Absolwent polonistyki na UW w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych. Mieszka w Warszawie. Publikował m. in. w Kursywie, Kwartalniku Artystycznym, Lampie, Studium, Toposie, Tytule, Undergruncie. Jest felietonistą Wirtualnej Polski i Polityki. Zajmuje się też tłumaczeniem poezji (m. in. Mandelsztama, Audena, Larkina, Szirtesa, Verdinsa).
W latach 2006-2009 wspólnie z Tymonem Tymańskim i Maciejem Chmielem prowadził w TVP1 program kulturalny ŁoSssKot. Laureat wielu nagród literackich, m.in. Nagrody Fundacji Kościelskich w 2005 roku oraz Paszportu Polityki za rok 2006. Nominowany do nagród Angelus (2007) i Nike (2009). Autor powieści ”Lala” (2006), zbiorów opowiadań: ”Kolekcja” (1999), ”Rynek w Smyrnie” (2007), ”Balzakiana” (2008), tomów poetyckich: ”Żywoty równoległe” (2004), ”Wyprawa na południe” (2005), ”Wiersze 1999-2004” (2006), ”Brzytwa okamgnienia” (2007) i ”Ekran kontrolny” (2009) oraz miniatur prozatorskich ”Fotoplastikon” (2009).

Dyskusyjne Kluby Książki to projekt Instytutu Książki adresowany do czytelników korzystających z bibliotek publicznych. Oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Celem klubów jest także ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie.

Kluby powstały z inicjatywy Instytutu Książki i działają przy jego wsparciu finansowym i merytorycznym od początku 2007 roku przy bibliotekach różnego stopnia – od bibliotek wojewódzkich, po filie biblioteczne w małych miejscowościach. Klubami w obrębie jednego województwa opiekuje się koordynator wojewódzki.

W województwie warmińsko – mazurskim funkcjonuje już 29 klubów i wciąż przybywają nowe. W ramach działalności Dyskusyjnych Klubów Książki odbywają się spotkania, na których dyskutuje się o książkach, a także spotkania z pisarzami i krytykami literackimi.  Oprac. AŚ Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 5344

Print Friendly, PDF & Email