Społeczeństwo: Oblicza polskiego wolontariatu

Społeczeństwo: Oblicza polskiego wolontariatu
Fot. Adminstrator

Wolontariat, to dobrowolne poświęcanie czasu wolnego na nieodpłatną pracę na rzecz innych osób. Nie jest wolontariatem wykonywanie takiej pracy na rzecz rodziny. Należy też zwrócić uwagę na fakt, że poza ideami niesienia bezinteresownej pomocy, wolontariat stanowi potężny zasób ludzkiego kapitału. Przedstawiamy charakterystykę polskiego wolontariatu według danych udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny.

Jaki jest statystyczny polski wolontariusz? Według raportu GUS najczęściej jest to osoba w wieku 15–24 lat (lub 35–44 lat). Zamieszkuje w mieście, czasem wspólnie z dzieckiem, nie jest w związku, legitymuje się wykształceniem wyższym bądź średnim, często posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim lub umiarkowanym. Wolontariat w ogólnym rozumieniu nie jest związany z płcią, bowiem ilość kobiet i mężczyzn zaangażowana w tego rodzaju aktywność jest niemal równa, a różnice w proporcjach płciowych dotyczą jedynie specyfiki wykonywanej wolontaryjnie pracy.

Wolontariusz na swoją nieodpłatną pracę przeznacza średnio dwie godziny tygodniowo, choć czas pracy uwarunkowany jest specyfiką świadczonych usług (prace informatyczne często zajmowały nawet ponad 3 godziny tygodniowo). Być może taka ilość godzin nie robi wrażenia, miejmy jednak na uwadze, że mówimy o pracy nieodpłatnej, której wykonywanie motywowane jest jedynie dobrą wolą wolontariusza. Ciekawie natomiast prezentuje się wynik, jaki otrzymamy sumując pracę wykonywaną przez polskich wolontariuszy. Okazuje się, że w 2015 r. osoby poświęcające czas na wolontariat, wypracowały łącznie 1 miliard godzin, co odpowiadałoby ponad 565 tys. etatów.

Zgodnie z przyjętym przez GUS standardem wyceny pracy niezarobkowej godzina pracy przeciętnego wolontariusza jest warta 22 zł. Urzędnicy zastrzegają, że wysokość umownej stawki jest oczywiście związana z rodzajem wykonywanej pracy i związanymi z nią stawkami godzinowymi w gospodarce. Tym sposobem przeliczono wartości całego wolontariatu wykonanego w roku 2015 – było to 21,5 miliarda złotych.

Przeważająca część wolontariatu, ponad 62 proc., stanowi praca nieodpłatnie świadczona na rzecz przyjaciół, znajomych lub sąsiadów, dopiero w dalszej kolejności jest to działalność w ramach organizacji non–profit (ok. 22 proc.). Co czwarty wolontariusz deklaruje, że poświęca swój czas na wolontariat z dziedzin społeczno–prawnych. GUS w tej kategorii zawarł zajęcia takie jak: rozmowy terapeutyczne, wsparcie psychiczne, udzielanie porad prawnych, udzielanie informacji, propagowanie wiedzy, organizowanie i prowadzenie imprez sportowych, zajęć taneczno–muzycznych, promocję i wspieranie wolontariatu, działalność artystyczną. Innymi aktywnościami wolontaryjnymi są prace rzemieślnicze, robotnicze i różnego rodzaju tzw. prace proste.

Źródło: stat.gov.pl

  Oprac. Krzysztof Wójcik Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17790 

Print Friendly, PDF & Email