Społeczeństwo: Mistrzostwach Polski Niesłyszących w Pierwszej Pomocy

Społeczeństwo: Mistrzostwach Polski Niesłyszących w Pierwszej Pomocy
Fot. Adminstrator

Pracownicy CPR 112 Olsztyn zakończyli wielotygodniowy cykl szkoleń z pierwszej pomocy dla dzieci niesłyszących z olsztyńskiego ośrodka dla osób niesłyszących, które miały na celu przygotowanie ich do udziału w zawodach z pierwszej pomocy.

Rozgrzewką były Zawody olsztyńskiego PCK

Niesłysząca młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie im. Marii Grzegorzewskiej zajęła zaszczytne 6. miejsce w zawodach pierwszej pomocy organizowane przez PCK. Do podium zabrakło naprawdę niewiele.

Do konkurencji przystąpiło aż 14 zespołów, z czego tylko 1 był reprezentowany przez osoby niesłyszące, co oznacza, że doskonale sobie radzą w rywalizacji z osobami słyszącymi. Jest to o tyle istotne, że takie osoby mają duże problemy z komunikacją, tak ważną na tego typu zawodach, w dodatku na konkurencji „test wiedzy” potrzebują znacznie więcej czasu na przeczytanie tekstu ze zrozumieniem, wobec czego po drodze tracą cenne punkty. Dodatkowo w ostatniej chwili ze składu wypadł „silny punkt” i na szybko musieliśmy wdrożyć zupełnie nową osobę. Dlatego też, uważamy, że jest to ogromny sukces! Ponadto zespół był chwalony przez wielu z sędziów zawodów.

20 maja drużyna wzięła udział w Mistrzostwach Polski Niesłyszących w Pierwszej Pomocy, które odbyły się w Szczecinie. Z relacji organizatorów wynika, że była to najlepiej przygotowana i prezentująca się drużyna. Rywalizacja była zacięta, a kilka drobnych błędów sprawiły, że dzieciaki ostatecznie zajęły zaszczytne 3 miejsce, tracąc do zwycięzców jedyne 8 punktów.

W każdych z zawodów drużyna dzieci głuchych składała się z 5 osób. Przygotowania polegały na układaniu scenek z życia wziętych związanych z wypadkami, w tym wypadkami komunikacyjnymi. Warto podkreślić, że przeszkolone przez nas osoby głuche są w stanie poradzić sobie w realnym życiu z przypadkami, z którymi znaczna większość osób pełnosprawnych z całą pewnością sobie nie poradzi.

Udział w szkoleniach wzięli Operatorzy Numerów Alarmowych:

Adam Dowgiałło – Ratownik Medyczny

Ania Szymańska – Ratownik Medyczny

Artur Krebs – Ratownik KPP

Jakub Gajewski – Ratownik Medyczny

Karol Rymszewicz – Ratownik KPP

Daniel Rybicki – Ratownik KPP

Adrian Grochowski – Ratownik Medyczny

oraz gościnnie Marcin Koszutski – Ratownik Medyczny z WSPR w Olsztynie.

W organizacji zajęć niezbędny okazał się sprzęt użyczony przez OSP Barczewo.

Fot. OSP w Barczewie

  Bożena Ulewicz Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15870 

Print Friendly, PDF & Email