Społeczeństwo: Chcą zbadać zagadnienie rodzicielstwa osób z niepełnosprawnością

Społeczeństwo: Chcą zbadać zagadnienie rodzicielstwa osób z niepełnosprawnością
Fot. Adminstrator

Jesteś osobą z niepełnosprawnością i wychowujesz dziecko? A może znasz kogoś, kto mimo ograniczeń zdecydował się na rodzicielstwo? Weź udział w badaniu Instytutu Spraw Społecznych pn. „Rodzicielstwo osób z niepełnosprawnościami. Diagnoza i potrzebne zmiany”.

Dzięki niemu zostaną opracowane konkretne rekomendacje, dotyczące rozwiązań prawnych i instytucjonalnych, ułatwiających rodzicom z niepełnosprawnościami pełnienie ról macierzyńskich i ojcowskich.

Osoby z niepełnosprawnościami, tak jak każdy z nas, mają prawo do życia rodzinnego i swobodnej realizacji swoich marzeń i planów, w tym dotyczących rodzicielstwa. Wciąż jednak zderzają się z dyskryminującymi stereotypami. W społecznych wyobrażeniach nierzadko odmawia się im prawa do seksualności i rodzicielstwa. Osoby z niepełnosprawnościami w roli rodziców nadal budzą zdziwienie, a czasem – sprzeciw.

– Rodzice z niepełnosprawnościami muszą się mierzyć z codziennymi barierami i trudnościami – np. niedostosowaniem placówek przedszkolnych i szkolnych do ich potrzeb. Wciąż mało rozpowszechnione są techniczne udogodnienia ułatwiające im sprawowanie funkcji rodzicielskich – np. specjalne dostawki do wózka ułatwiające spacer z małym dzieckiem osobom z niepełnosprawnością narządu ruchu. – mówi Aleksandra Kobylińska, analityczka w Instytucie Spraw Publicznych, która koordynuje projekt „Rodzicielstwo osób z niepełnosprawnościami. Diagnoza i potrzebne zmiany”.

Zagadnienie rodzicielstwa osób niepełnosprawnych jest w Polsce słabo rozpoznane. Dostępne są jedynie bardzo wyrywkowe dane dotyczące wybranych grup rodziców z niepełnosprawnościami. Ze względu na wyjściowo małą ilość informacji, dotyczących badanej problematyki zespół badawczy stosuje strategię triangulacji – czyli łączenia różnych metod i źródeł danych. Badania uzupełniają analizy materiałów zastanych (zasobów internetowych forów i blogów dotyczących zagadnienia rodzicielstwa osób niepełnosprawnych), a także wywiady z ekspertami posiadającymi specjalistyczną wiedzę w zakresie interesujących zespół obszarów. Projekt uzupełniają analizy dotyczące rozwiązań z zakresu polityki społecznej dotyczące istniejących rozwiązań prawnych i instytucjonalnych wspierających rodziców z niepełnosprawnościami, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Osoby, które chciałyby się podzielić swoimi doświadczeniami są proszone o kontakt z Małgorzatą Druciarek: malgorzata.druciarek@isp.org.pl, tel. (22) 556 42 92.

  AG Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15526 

Print Friendly, PDF & Email