Siatkówka na siedząco: Znamy finalistów. Polacy zamykają tabele.

Holandia z Ukrainą  (kobiety) oraz Bośnia i Hercegowina z Rosją (mężczyźni) oto finaliści Międzynarodowego Turnieju Piłki Siatkowej na Siedząco Kobiet i Mężczyzn odbywającego się w Elblągu. Polacy nie mogą uznać tego turnieju za udany. Panie przegrały wszystkie swoje spotkania, panowie wygrali w ćwierćfinale swój pierwszy mecz, ale przegrane  mecze w fazie grupowej sprawiły, że w ogólnej klasyfikacji zajmą jedne z ostatnich miejsc.

W czwartek (24 września) rozegrano mecze ćwierćfinałowe Międzynarodowego Turnieju w Siatkówce na Siedząco Kobiet i Mężczyzn. Niespodzianek nie było. Bliskie sprawienia niespodzianki były jednak Słowenki, które w walce z obrończyniami mistrzowskiego tytułu Holenderkami, po dwóch przegranych setach nie poddały się, doprowadzając do wyrównania. Ostatecznie  uległy  w tie-break’u 15:10.

Kolejna porażka oraz zwycięstwo na otarcie łez

W samo południe swoje ostatnie zmagania na siatce w turnieju rozpoczęły nasze panie. Tym razem ich przeciwnikiem była reprezentacja Niemiec. Podobnie jak poprzednich spotkaniach Polki nie dały rady swojemu przeciwnikowi, przegrywając w trzech setach (10:25, 17:25,6:25). Po raz kolejny byliśmy świadkami jednostronnego widowiska, którego nasze panie nie były w stanie przerwać. Zabrakło siły i umiejętności. Najważniejsze jednak, że pomimo wszystkich porażek, Polki mają determinacje i chęć do gry.

Punkt 14 na boisko wyszli siatkarze Polski oraz Grecji. Przy wzmagającym się dopingu przystąpili do walki. Choć obie drużyny nie miały szans aby liczyć się w dalszych rozgrywkach, każda z nich chciała to spotkanie wygrać. Lepsi okazali się Polacy, wygrywając w trzech setach (25:10, 25:18, 25:16), odnosząc tym samym pierwsze w tym turnieju zwycięstwo.

Pozostałe wyniki ćwierćfinałów

1)kobiety:
Holandia Słowenia 3:2 (25:18, 25:23, 16:25, 22:25, 15:10)
Finlandia – Rosja 0:3 (12:25, 18:25, 11:25)
Litwa – Ukraina 0:3 (20:25, 11:25, 22:25)

2)mężczyźni:

Seria – Chorwacja 3:0 (25:20, 25:17, 25:19)
Ukraina – Rosja 1:3 (25:23, 18:25, 23:25, 13:25)
Węgry – Holandia 3:0 (25:22, 25:18, 25:20)
Niemcy – Bośnia i Hercegowina 0:3 (22:25, 14:25, 14:25)

A co dziś, 25 września?

Rozgrywki powoli dobiegają końca. Dziś o 20.00 rozegrany zostanie mecz finałowy w siatkówce pań pomiędzy reprezentacją Holandii a Ukrainy. Dwie godziny wcześniej (18.00) rozegrany zostanie mecz o trzecie miejsce, w którym spotkają się reprezentantki Słowenii oraz Litwy.

Żeńska reprezentacja Polski stanie do walki tuż po godzinie 14.00, kiedy to w walce o 7, przedostatnie, miejsce w turnieju zmierzy się z drużyną Finlandii. Zaraz potem  na parkiecie pojawią się pretendentki do 5 miejsca w turnieju. Mecz o piąte miejsce pomiędzy żeńską drużyną Rosji oraz Niemiec rozegrany zostanie o 16.00.

Również dziś, od godziny 14.00, na parkiecie królować będą panowie, którzy walczyć będą o jak najlepsze miejsca w dolnej części tabeli. Do rozgrywki o miejsca 9 -11 przystąpią trzy drużyny: Polska, Wielka Brytania oraz Grecja. Nasi panowie mają już jedno wygrane spotkanie za sobą. Jeżeli więc wszystko pójdzie dobrze, to uchronimy się od zajęcia ostatniego miejsca w tabeli. Musimy jednak wygrać z Wielką Brytanią, lub liczyć na porażkę Greków.

Także dzisiaj, rozstrzygnie się, które z męskich drużyn zajmą miejsca od 5 do 8.  Pierwsze spotkanie  pomiędzy Chorwacją a Holandią już o 15.00. Niespełna godzinę później, w walce o piąte miejsce, na siatce spotkają się  Serbia oraz Węgry.

Półfinał i finał męskich rozgrywek na siatce zaplanowano na jutro (26 wrzesień). Walka o brązowy medal rozpocznie się tuż po godzinie 11.00, kiedy to naprzeciw siebie staną reprezentacje Ukrainy oraz Niemiec. Dwie godziny później rozegrany zostanie wielki finał zawodów, gdzie spotkają się obrońcy mistrzowskiego tytułu Bośnia i Hercegowina oraz reprezentacja Rosji.

Na godzinę 15.00 organizatorzy zaplanowali uroczyste zakończenie turnieju połączone z dekoracją drużyn oraz wręczeniem nagród najlepszym zawodnikom.