Rzeszów: Otwarto nowe centrum wsparcia uchodźców

Rzeszów: Otwarto nowe centrum wsparcia uchodźców
Fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

Od poniedziałku (20 czerwca 2022r), w Rzeszowie działa Centrum Wsparcia dla Uchodźców UNHCR. To miejsce, w którym ludzie uciekający przed wojną mogą znaleźć schronienie, uzyskać opiekę i wsparcie.

Każdego roku 20 czerwca świat docenia odwagę i determinację tych, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów i szukania schronienia w innych krajach. Z tej okazji UNHCR, agencja ONZ ds. Uchodźców przy udziale prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka zorganizowała wydarzenie, aby uczcić Światowy Dzień Uchodźcy. W tym roku jego tematem przewodnim jest prawo do poszukiwania bezpieczeństwa. A główne przesłanie UNHCR brzmi: „Każdy ma prawo do poszukiwania bezpieczeństwa, kimkolwiek jest, skądkolwiek pochodzi i kiedykolwiek jest zmuszony do ucieczki”.

Podczas wczorajszego wydarzenia w Rzeszowie uroczyście otwarto przy ulicy Podkarpackiej Centrum Wsparcia dla Uchodźców UNHCR. To bezpieczna przestrzeń, w której ludzie mogą uzyskać opiekę i pomoc.

– Obecnie na świecie żyje ponad 100 milionów osób przesiedlonych: uchodźców, którzy przekraczają granicę do innych krajów i tych, którzy są wewnętrznie przesiedleni. Dzisiaj świętujemy hart ducha i siłę uchodźców na całym świecie. W tym dniu, tak symbolicznym i ważnym dla UNHCR, dziękujemy za wszystkie wysiłki, aby uchodźcy byli bezpieczni, wspierani i włączani w życie społeczne. Oraz za nieustanne poszukiwanie nowych rozwiązań na rzecz polepszenia ich sytuacji – powiedział Armen Yedgaryan, dyrektor oddziału UNHCR Rzeszów.

Dziękując za pomoc w zapewnieniu uchodźcom jak najlepszych warunków Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podkreślił, że zaczynamy właśnie bardzo ważny etap działań na rzecz osób chroniących się w mieście przed wojną.

– Cieszę się, że w Światowym Dniu Uchodźcy możemy pokazać tak piękne miejsce i zaoferować pomoc dla tych wszystkich osób które potrzebują wsparcia. Jako miasto, mieszkańcy staraliśmy się od pierwszego dnia wojny pomagać jak najlepiej potrafiliśmy. Przez nasze miasto przewinęły się dziesiątki tysięcy osób, część z nich pojechała dalej, inne zostały w Rzeszowie. Dzięki wielkim sercom rzeszowian, mogliśmy zapewnić im dobre warunki. Ale przed nami drugi, bardzo ważny etap tej pomocy. Musimy sprawić, żeby ci wszyscy ludzie czuli się tutaj dobrze i bezpiecznie, żeby mogli korzystać z pełni swoich praw. I w tym procesie pomoc takich organizacji jak UNHCR jest dla nas kluczowa. Dzięki takim miejscom jak to, mam nadzieję, że będziecie państwo czuć się u nas jeszcze lepiej, a my zrobimy wszystko, aby zapewnić wam jak najlepsze warunki i poczucie bezpieczeństwa – powiedział prezydent Rzeszowa podczas otwarcia centrum wsparcia.

UM Rzeszów
Print Friendly, PDF & Email