Rzecznik MZ: O powszechnej obowiązkowości szczepień przeciwko COVID-19 za wcześnie mówić

Rzecznik MZ: O powszechnej obowiązkowości szczepień przeciwko COVID-19 za wcześnie mówić
Fot. Pixabay

W tej chwili o powszechnej obowiązkowości szczepień za wcześnie mówić – powiedział w środę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że toczą się z MON i MSWiA rozmowy o obligatoryjnych szczepieniach.

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz pytany był o plany wprowadzenie obligatoryjnego szczepienia w kolejnych grupach zawodowych, po personelu medycznym.

– Decyzją ministra zdrowia obligatoryjne szczepienie dotyczy zawodu medyków. Cały czas toczą się rozmowy co do obligatoryjnego szczepienia. Jesteśmy blisko konsensusu z Ministerstwem Obrony Narodowej i Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji – powiedział Andrusiewicz.

Dodał, że decyzje zależą od rozwoju pandemii i rozprzestrzeniania się wariantu omikron koronawirusa.

– Na pewno żadne rozwiązanie nie jest wykluczone, ale w tej chwili o powszechnej obowiązkowości szczepień za wcześnie mówić – podkreślił.

Obecnie obowiązkowe szczepienia dotyczą medyków – zgodnie z obecnym rozporządzeniem osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci i studenci medycyny do 1 marca muszą zaszczepić się w pełni przeciw COVID-19.

W środę resort zdrowia podał, że badania potwierdziły 16 173 nowe zakażenia koronawirusem. Zmarły 684 osoby z COVID-19. Liczba zakażonych w Polsce osób wirusem SARS-CoV-2 od początku epidemii wyniosła ponad 4,2 mln, zmarło prawie 101 tys. chorych. (PAP)

Szymon Zdziebłowski
Print Friendly, PDF & Email