Rzecznik MZ: Epidemia się rozwija, trzecia fala rośnie

Rzecznik MZ: Epidemia się rozwija, trzecia fala rośnie
Fot. Pixabay

Epidemia się rozwija, trzecia fala rośnie. Jeśli mamy myśleć o jakimkolwiek znoszeniu obostrzeń na wiosnę, to musimy być maksymalnie odpowiedzialni – zaznaczył w rozmowie z PAP rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz w kontekście przekroczenia w czwartek pułapu 21 tys. nowych, dziennych zachorowań na COVID-19.

Resort zdrowia w czwartek przekazał, że wykryto 21 045 nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej na Mazowszu – 3 756. To największa dzienna liczba nowych przypadków od początku tego roku. Zmarło 375 chorych. Tydzień temu – 4 marca – było 15 250 nowych przypadków.

– Przekroczyliśmy pułap 21 tys. zakażeń, co pokazuje, że epidemia się rozwija. Trzecia fala rośnie, mimo że w ostatnich dniach ta tendencja wzrostowa słabła, to dzisiaj w raporcie mamy podbicie – powiedział.

Andrusiewicz odniósł się też do rosnącej liczby zgonów. – To pokłosie wcześniejszego wzrostu zakażeń – stwierdził.

– Dzisiejszy wynik jest dobitnym świadectwem tego, jak potrzeba nam odpowiedzialności. Jeżeli myślimy o wakacjach, o jakimkolwiek poluzowaniu na wiosnę, w kwietniu, to musimy zachować maksimum odpowiedzialności, ponieważ ta trzecia fala rośnie – powiedział.

Przypomniał, że wiek pacjentów hospitalizowanych spada. „Na oddziałach widzimy coraz więcej młodszych pacjentów, którzy często bagatelizuję objawy COVID-19. Średnia wieku spadła do około 62 lat” – powiedział. (PAP)

Klaudia Torchała
Print Friendly, PDF & Email