Rząd zajmie się uchwałą ws. udostępniania partnerom zagranicznym szczepionek przeciw COVID-19

Rząd zajmie się uchwałą ws. udostępniania partnerom zagranicznym szczepionek przeciw COVID-19
Fot. Adam Guz / KPRM

Rada Ministrów zajmie się na wtorkowym posiedzeniu uchwałą w sprawie prowadzenia międzynarodowych działań solidarnościowych w celu profilaktyki i zwalczania zachorowań na COVID-19 oraz wyrażenia zgody na udostępnienie partnerom zagranicznym szczepionek przeciw tej chorobie.

Konieczność zmiany wcześniejszej uchwały – jak wskazano w informacji w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu – wynika z bieżącej ewaluacji procesu zarządzania transakcjami zbywania szczepionek przeciw COVID-19, zwłaszcza tych które są dokonywane poza obszar Unii Europejskiej.

Korekcie – jak wskazano – ulega dotychczas przyjęty model prowadzenia uzgodnień w zakresie zbycia szczepionek po stronie producentów szczepionek, Komisji Europejskiej oraz państw członkowskich Unii Europejskiej uczestniczących w zakupach na podstawie umów wczesnego zakupu szczepionek.

Wyjaśniono, że z uwagi na dynamicznie zmieniające się wymagania formalne związane z obsługą administracyjną transakcji zbycia szczepionek, a także biorąc pod uwagę wzrost liczby dokumentów towarzyszących tym transakcjom, niezbędne jest dostosowanie zakresu upoważnienia udzielonego przez Ministra Zdrowia dla Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Proponowane rozwiązanie – jak poinformowano – pozwolą na kompleksowe prowadzenie całości działań faktycznych oraz prawnych przez Agencję w zakresie zbywania szczepionek. (PAP)

Katarzyna Lechowicz-Dyl
Print Friendly, PDF & Email