Gdynia: Centrum Aktywności Seniora świętowało 15-lecie

15 lat minęło, jak jeden dzień… – chciałoby się sparafrazować klasyka. Centrum Aktywności Seniora w Gdyni w czwartek 17 września br. zorganizowało jubileusz 15-lecia. Podczas wydarzenia nie zabrakło wzruszeń i dobrych wiadomości.

Powołane decyzją Rady Miasta Gdyni z 2005 roku CAS było pierwszym tego typu miejscem w Polsce. Dziś, po blisko szesnastu latach działalności, jak podkreślali obecni na wydarzeniu goście, jest jednym z najprężniej działających i skupiających największą społeczność.

– Piętnaście lat temu nasz samorząd dostrzegł potencjał gdyńskich seniorów i ich ogromny wkład w budowanie historii naszego miasta. Decyzja o powołaniu Centrum Aktywności Seniora pozwoliła na stworzenie przestrzeni, w której seniorki i seniorzy czują się dobrze, bezpiecznie. CAS stało się miejscem, gdzie każdy mieszkaniec może rozwijać swoje pasje, a także inicjować rozmaite przedsięwzięcia  – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni i dodaje. – Najlepszym dowodem na atrakcyjność ofert aktywizacji są nie tyle nagrody i wyróżnienia, przyznawane Centrum Aktywności Seniora, ale stale powiększająca się, już ponad dziesięciotysięczna grupa odbiorców.

Na przestrzeni ostatnich piętnastu lat z oferty aktywizującej w sferze edukacji, kultury, sportu i rozrywki skorzystało 722 023 uczestników. Z kolei z zajęć prowadzonych na Gdyńskim Uniwersytecie Trzeciego wieku skorzystało 17 310 studentów, którzy zdobywali wiedzę z ponad stu przedmiotów. Nie sposób nie wspomnieć także o pozauniwersyteckiej ofercie zajęć, z której skorzystało 8708 osób, oraz o ponad 4 tysiącach seniorów i seniorek, którzy uczestniczyli w zajęciach sportowych.

– Centrum Aktywności Seniora stało się ważnym miejscem na mapie Gdyni. To miejsce, gdzie każda mieszkanka i każdy mieszkaniec w wieku senioralnym może rozwijać swoje zainteresowania, zdobywać wiedzę, przyjaźnie i nowe doświadczenia. Dzięki działalności tej jednostki udało się stworzyć rozbudowaną sieć współpracujących ze sobą organizacji i instytucji – mówił podczas jubileuszu Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – W działalności tej jednostki widoczny jest także ten gdyński charakter, który pomaga nam szukać najlepszych i nowatorskich rozwiązań w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji.

Jak podkreślał wiceprezydent, jedną z takich sytuacji była pandemia i związana z nią sytuacja epidemiologiczna, która wymusiła stworzenie nowych sposobów współpracy. Pracownicy Centrum Aktywności Seniora codziennie kontaktowali się z seniorami, każdorazowo wykonując od 50 do ponad 100 telefonów. Oprócz tego z mieszkankami i mieszkańcami kontaktowano się także mailowo i SMS-owo, a także przez wiadomości na portalach społecznościowych. W szczególnych przypadkach pracownicy odwiedzali podopiecznych. Zaangażowanie i działania CAS zostały dostrzeżone i nagrodzone m.in. w konkursie „Innowacyjny Samorząd”. Gdynia zwyciężyła również w konkursie organizowanym w ramach Kongresu Współpracy Transgranicznej LUBLIN 2020. Wyróżnienie w kategorii pomoc społeczna otrzymał tam właśnie projekt „Dzień dobry, dzwonię z CAS…”.

To nie jedyne nagrody, jakie otrzymał CAS. Wśród licznych wyróżnień warto przypomnieć, że w 2016 roku Gdynia jako pierwsze miasto w Polsce otrzymała ONZ-owski certyfikat „Miasto Przyjazne Starzeniu”, przyznany przez Światową Organizację Zdrowia, a rok później w 2017 roku po raz drugi została umieszczona w „Złotej Księdze Dobrych Praktyk na rzecz Społecznego Uczestnictwa Osób Starszych” Rzecznika Praw Obywatelskich za projekt „Spacery i mapy sentymentalne”.

W tym roku Gdynia zdobyła wyróżnienie od Global Network Of Learning Cities UNESCO dla Wirtualnego Centrum Aktywności Seniora za wykłady i zajęcia online. Warto także podkreślić, że dzięki zaangażowaniu pracowników CAS gdyńscy seniorzy częściowo przenieśli swoją codzienną aktywność do sieci. Są m.in. aktywni na portalach społecznościowych, a facebookowa grupa „Gdyńscy seniorzy wirtualnie” zrzesza już ponad 600 członków. Seniorzy korzystają także ze strony seniorplus.gdynia.pl, gdzie pojawiają się skierowane do nich komunikaty.

Podczas jubileuszu podziękowania pracownikom i wolontariuszom, a także uczestnikom zajęć złożyła Bożena Zglińska, dyrektorka Centrum Aktywności Seniora. – To było bardzo pracowite i bardzo satysfakcjonujące piętnaście lat. W tym czasie poznaliśmy rzeszę ciekawych i inspirujących osób. Części z nich już z nami nie ma, ale każdy zostawił tu kawałek siebie. Widząc uśmiechy na twarzach odwiedzających nas osób, a także słysząc słowa uznania od Was, drodzy seniorzy, wiemy, że nasza praca jest potrzebna. A to napędza nas do dalszego działania i stałego rozszerzania oferty, z którą wychodzimy do seniorów.

W Gdyni funkcjonuje sześć miejskich Klubów Seniora i dziewiętnaście klubów seniora, prowadzonych przez organizacje pozarządowe. – Do tej pory współpracowaliśmy z 47 organizacjami pozarządowymi w ramach zadania publicznego „Organizacja czasu wolnego Gdynia +55 Sport, Turystyka, Rekreacja”. W ramach tych działań organizacje przygotowały 227 aktywności, z których skorzystało ponad 35 500 osób – wyjaśnia Bożena Zglińska.

Rosnące zainteresowanie bogatą ofertą CAS-u poskutkowało decyzją o stworzeniu nowoczesnej siedziby, dostosowanej do potrzeb mieszkanek i mieszkańców. Centrum Nowoczesnego Seniora będzie mieścić się w zabytkowym budynku szkoły przy ul. 10 lutego 26.

W trakcie uroczystych obchodów jubileuszu przekazano życzenia od senatora Sławomira Rybickiego. Dla zgromadzonych gości zagrał także Tadeusz Rząca i Kacelarya.

Print Friendly, PDF & Email