Projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji trafił do komisji polityki społecznej i rodziny

Projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji trafił do komisji  polityki społecznej i rodziny
Fot. Adminstrator

Projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych  po pierwszym czytaniu w Sejmie trafił pod obrady komisji polityki społecznej i rodziny. Zakłada on m.im. stopniowe zmniejszanie od 2012 roku dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników z lekkim i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. A już w przyszłym roku  dofinansowania stracą pracujący emeryci zaś niepełnosprawni przedsiębiorcy muszą się pogodzić z mniejszą niż dotychczas pomocą.  

Wczoraj, 22 września, posłowie zajmowali się poselskim projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji, która ma uratować Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przed niewypłacalnością. Ustawa prawdopodobnie zostanie przyjęta w proponowanym kształcie.

W ramach zaproponowanych zmian planuje się:

a) zmiany wysokości kwot dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych;
b) utrzymanie podwyższonej kwoty dofinansowania w przypadku zatrudniania osób ze schorzeniami szczególnie utrudniającymi wejście na rynek pracy (art. 26a ust. 2);
c) zaprzestanie finansowania pracowników z uprawnieniami emerytalnymi posiadających umiarkowany i lekki stopień niepełnosprawności;
d) doprecyzowania wysokości dofinansowania w przypadku zatrudniania tej samej osoby niepełnosprawnej u więcej niż jednego pracodawcy;
e) utrzymanie zróżnicowania wysokości pomocy w formie dofinansowania w zależności od typu pracodawcy.

Jak czytamy w uzasadnieniu poselskiego projektu nowelizacji ustawy celem proponowanej regulacji jest zapewnienie środków publicznych na realizację zadań przewidzianych w ustawie o rehabilitacji na poziomie realnego zapotrzebowania z uwzględnieniem wszystkich obszarów wsparcia osób niepełnosprawnych; utrzymanie osobowości prawnej PFRON po 1 stycznia 2012 r.; wprowadzenie rozwiązań, które mają na celu doregulowanie kwestii mogących budzić wątpliwości interpretacyjne.

Skutki nowelizacji ustawy o rehabilitacji w dużym stopniu dotkną samych niepełnosprawnych, jak również ich pracodawców. Brak środków w PFRON spowoduje stopniowe obniżanie od 2012 roku dofinansowań do pensji pracowników z lekkim i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Zgodnie z założeniami nowelizacji dla osób z lekkim stopniem, dofinansowanie zostanie zmniejszone z 60% do 40/% płacy minimalnej, z kolei osoby ze stopniem umiarkowanym będą otrzymywać dofinansowanie do wysokości 100% minimalnej płacy, a nie jak dotychczas 140%.

Dzięki tym zmianom, jak wynika z wyliczeń ustawodawcy, fundusz mógłby zaoszczędzić 950 mln zł.

To jednak nie koniec zmian, ani złych wieści. Już w 2011 roku prawo do dofinansowania stracą niepełnosprawni w stopniu umiarkowanym i lekkim, którzy posiadają prawo do emerytury.
Według założeń projektu, zmniejszona zostanie także od nowego roku refundacja składek na ubezpieczenie społeczne niepełnosprawnych przedsiębiorców, którzy posiadają orzeczenie o umiarkowanym lub lekkim stopniu niepełnosprawności. Po zmianach otrzymają oni nie 100 proc. dofinansowania jak dotychczas, lecz odpowiednio 60 proc. (umiarkowany stopień) i 30 proc.(lekki stopień) składek ZUS.

Również od stycznia 2011 zakłady pracy chronionej stracą zwolnienia podatkowe w zakresie podatku od nieruchomości, leśnego, rolnego i od czynności cywilnoprawnych.

– Zaniechanie tych zmian mogłoby skutkować dramatycznym obniżeniem środków na zadania nieobowiązkowe, czyli np. pomoc w zakupie sprzętu rehabilitacyjnego lub wsparcie organizacji pozarządowych działających na rzecz niepełnosprawnych. Kolejnym zagrożeniem, jakie niesie za sobą pozostawienie obecnego stanu prawnego, byłyby problemy z dofinansowaniem warsztatów terapii zajęciowej – mówi Marek Plura, poseł PO, sprawozdawca projektu.
Z pierwszych opinii można wnioskować, że pomimo sprzeciwu posłów opozycji, Sejm przyjmie projekt, który skierował teraz do dalszych prac w komisji polityki społecznej i rodziny.

Od stycznia 2009 roku na rynku pracy przybyło 58 tysięcy niepełnosprawnych pracowników. Tym samym PFRON stracił dużą część głównego źródła finansowania dopłat, gdyż z chwilą pojawienia się na rynku większej liczby niepełnosprawnych pracowników, zmniejszyła się liczba firm, które płaciły do Funduszu składki z tytułu niezatrudniania niepełnosprawnych.

Taki stan rzeczy spowodował zachwianie równowagi finansowej Funduszu. Ze wstępnych szacunków wynika, że już w 2011 roku w kasie funduszu mogłoby zabraknąć nawet 500 mln zł.
Kwota jakiej zabranie w PFRON jest na tyle duża, że zagraża funkcjonowaniu programów realizowanych w ramach Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz zmusi do ograniczenia środków dla samorządów na ich zadania na rzecz niepełnosprawnych (m.in. dopłaty do sprzętu rehabilitacyjnego i turnusów rehabilitacyjnych).

Proponowane zmiany spotkały się z krytyką opozycji, która jest zdania, że najlepszym rozwiązaniem na problemy PFRON jest zwiększenie dotacji na fundusz z budżetu państwa. Ostrzegają również, że ograniczenie pomocy dla firm może mieć negatywny wpływ na rynek pracy.

Jednakże zupełne odmienne zdanie na ten temat ma Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych. Jest zdania, że po wejściu w życie zmian spadnie zatrudnienie niepełnosprawnych, gdyż poziom pomocy dla pracodawców jest duży. Podkreślił również, że Polska jest jedynym krajem na świecie, który w tak wysokim stopniu wspiera zatrudnienie osób z lekkim stopniem niepełnosprawności.

Źródło: gazetaprawna.pl  Oprac. RS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 5932

Print Friendly, PDF & Email