Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnej opiece geriatrycznej

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnej opiece geriatrycznej
Fot. Przemysław Keler / KPRP

Ustawa określa cele, organizację i zasady funkcjonowania szczególnych form geriatrycznej opieki zdrowotnej nad osobami powyżej 75. roku życia. Zakłada, że powstaną Centra 75+ zapewniające kompleksowe podejście do diagnozowania i leczenia starszych pacjentów.

Prezydent wskazywał, że w Centrach 75+ będą koordynatorzy opieki geriatrycznej i konsultanci; będzie możliwość uzyskania z jednej strony – opieki, ale z drugiej strony – porady, a także dodatkowo jeszcze rehabilitacji. Wyraził nadzieję, że w ramach funkcjonowania ustawy w ciągu pierwszych kilku lat w Polsce powstanie ponad 300 takich centrów.

Uroczystość odbyła się w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Ustawa powstała z inicjatywy Prezydenta.

Prezydent mówił, że obecnie w Polsce osób w wieku 75 plus jest ok. 2,7 mln. – to 7 proc. obywateli, w większości kobiet. I jak dodał, będzie ich przybywało. – Eksperci szacują, że w 2040 r. będzie to około 14 proc. obywateli, a w 2050 r. – 16,5 proc. – wskazywał.

Andrzej Duda zaznaczył, że jeżeli chodzi o rozwój opieki geriatrycznej, rozwiązanie systemowe trzeba wdrażać już dzisiaj. Ocenił jednocześnie, że do tej pory specjalnej opieki geriatrycznej było w Polsce za mało.

W uroczystości uczestniczyli zastępca szefa KPRP Piotr Ćwik, minister Małgorzata Paprocka, przewodniczący Rady do spraw Ochrony Zdrowia NRR prof. Piotr Czauderna, a także minister zdrowia Katarzyna Sójka.

prezydent.pl
Print Friendly, PDF & Email