Opole: Politechnika poszerza działalność laboratorium niestabilności stawu skokowego

Opole: Politechnika poszerza działalność laboratorium niestabilności stawu skokowego
Fot. Pixabay

Politechnika Opolska planuje poszerzyć działalność laboratorium niestabilności stawu skokowego, jedynego takiego w Europie. Oprócz badań naukowych będzie się ono zajmowało również profilaktyką – poinformowała rzecznik uczelni Anna Kułynycz.

Politechnika Opolska, która ma na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii jedyne w Europie laboratorium zajmujące się badaniami urazów stawu skokowego, zamierza szerzej udostępniać je osobom spoza uczelni.

– Jest to jedno z kluczowych zadań, jakie chcemy realizować. Na wydziale już działa pierwsze w Europie laboratorium – drugie takie na świecie jest w Stanach Zjednoczonych – które zajmuje się badaniem najpopularniejszego urazu. Chcielibyśmy, żeby laboratorium to poszerzyło swoją działalność o profilaktykę sportowców, mieszkańców Opola. Skutki powtarzających się skręceń istotnie ograniczają podejmowanie aktywności fizycznej i zawodowej, a u sportowców przyczyniają się do przedwczesnego zakończenia kariery zawodniczej, wpływają również na jakość aktywności codziennej. Stąd też, poza aspektami medycznymi, problem ma również wymiar społeczny i ekonomiczny, ponieważ wiąże się ze znacznymi kosztami opieki zdrowotnej i absencji, np. w szkole, treningach i pracy – tłumaczy rektor Politechniki Opolskiej prof. Marcin Lorenc.

Kolejną dziedziną dotyczącą zdrowia, jaką zajmują się naukowcy Politechniki Opolskiej są zabiegi kardiologiczne z użyciem holografii.

– Jako kardiolog i pracownik naukowy politechniki realizuję projekty naukowe, których celem jest zastosowanie innowacyjnych technologii w zabiegowym leczeniu chorób serca. Taką innowacją są zabiegi w rozszerzonej rzeczywistości z użyciem holografii. Holografia pozwala oglądać przestrzenne obrazy serca w wirtualnej rzeczywistości w trakcie zabiegów operacyjnych. Lekarz operujący, uzbrojony w specjalne okulary, widzi przed sobą „magiczny” obraz poruszającego się serca, które gestami może obracać i na tej podstawie wykonuje precyzyjne interwencje na strukturach serca. Z użyciem tej technologii wykonujemy zabiegi na zastawkach i innych strukturach serca. Aktualnie uruchomiamy duży projekt mający na celu adaptację holografii do szerokiej gamy zabiegów kardiologicznych i kardiochirurgicznych – wylicza prof. Jerzy Sacha z Katedry Fizjoterapii Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej oraz kierownik Pracowni Badań Hemodynamicznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. (PAP)

Nauka w Polsce, Marek Szczepanik
Print Friendly, PDF & Email