Prace tej łodzianki robią wrażenie. Hanna Fibakiewicz poświęca rękodziełu każdą chwilę

Prace tej łodzianki robią wrażenie. Hanna Fibakiewicz poświęca rękodziełu każdą chwilę
Fot. Wojciech Jastrzębski

Gdy przeszła na emeryturę, zaczęła poważnie interesować się rękodziełem. Hanna Fibakiewicz odkryła swoje zdolności manualne już dawno temu, ale dopiero duża ilość wolnego czasu pozwoliła jej w pełni rozwinąć skrzydła.

Z natury jest bardzo niecierpliwa, dlatego chciała znaleźć sobie zajęcie, dzięki któremu nauczy się opanowania. – Najpierw haftowałam i starałam się być mocno skoncentrowana na tej pasji. Jako że jestem perfekcjonistką, chciałam robić wszystko jak najlepiej. Gdy się myliłam, prułam całą pracę i zaczynałam od początku – wspomina Hanna Fibakiewicz. 

Kiedyś natknęła się na hasło „decoupage” i zaczęła szukać w Internecie informacji o tym, jak tworzy się w tej technice. Wchodziła na kolejne francuskie strony i oglądała prace, aż w końcu postanowiła spróbować swoich sił.

– Decoupage polega na naklejaniu gotowych wzorów na drewniane, ceramiczne lub szklane przedmioty – tłumaczy łodzianka. – Ta technika została rozpowszechniona wśród ludzi ubogich, którzy nie mieli pieniędzy na to, aby zamówić malarza, który ozdabiałby ich szkatułki, pudełka albo wazony.

Chciała wiedzieć więcej

Po samodzielnej nauce przyszedł czas na różne kursy, aż zafascynowała się techniką mix mediów. – W decoupage’u pracujemy na płasko, a w mix mediach możemy używać przeróżnych wypukłości, m.in. śrubek, nakrętek i innych drobnych przedmiotów, a także różnorakich wycisków z foremek – tłumaczy Hanna.   

Fot. Wojciech Jastrzębski

Od kilkunastu lat stara się poświęcać każdą wolną chwilę na swoje hobby. Jest zajęta przez cały rok. W październiku przygotowuje się do Bożego Narodzenia. Tworzy specjalne, przezroczyste bombki, w których umieszcza zimowe scenerie. Wśród nich znajdują się m.in. ośnieżone choinki i domki, a także ubrane w czapki oraz szaliki postacie. Na Wielkanoc łodzianka robi gęsie wydmuszki. Wierci w skorupkach jaj wzory i wymyśla różne zdobienia. Używa przy tym cieniutkich serwetek, farb i lakierów. W pozostałą część roku przygotowuje szkatułki i pudełka.

– Inspiracje czerpię zewsząd. Często motywami moich prac jest literatura. Przeczytałam niedawno, że wiele Polaków w ciągu roku nie czyta ani jednej książki. Może moje szkatułki w kształcie powieści zachęcą innych do czytelnictwa? – mówi ze śmiechem. 

Tematy swoich dzieł Hanna znajduje również podczas podróżowania. Ostatnio była na wycieczce we francuskiej Bretanii i zobaczyła tam charakterystyczne domy szachulcowe. Tak bardzo jej się spodobały, że po powrocie do Łodzi postanowiła robić pudełka z motywem właśnie takich budynków.

Nic na siłę

– Każda rzecz, którą tworzę, jest nowa. Rzadko powtarzam te same wzory, ale mam pewien wyjątek. Uwielbiam Fridę Kahlo – meksykańską malarkę. Robię dużo pudełek, szkatułek i sekretarzyków z jej podobizną – dodaje łodzianka.

W swojej domowej pracowni trzyma sprzęty i narzędzia, ułatwiające jej codzienną pracę. 

– Musiałam kupić lupę czołową i pędzelki o odpowiednio cienkim włosiu. Poza tym regularnie zamawiam specjalne preparaty – podkreśla. 

Swoje prace wystawia na kiermaszach i jarmarkach.  

– Łodzianom się one podobają, choć czasem pojawiają się głosy, że są drogie – przyznaje. – Ale nie mogą być przecież tanie, robię je ręcznie przez wiele godzin – podkreśla. 

Fot. Wojciech Jastrzębski

Hanna Fibakiewicz traktuje rękodzieło jako ekscytującą pasję, dzięki której nie nudzi się na emeryturze. Mówi, że musiałaby pracować co najmniej 8 godzin dziennie i mieć dużo szczęścia, żeby z tego wyżyć. – Ale ja nie zamierzam robić niczego na siłę. Gdy jestem już zmęczona, wychodzę z pracowni i idę odpoczywać. Chcę tworzyć jak najdłużej, ale nie mogę zapominać o tym, że mój komfort jest najważniejszy – dodaje. 

Oprócz rękodzieła ogromną pasją Hanny Fibakiewicz jest podróżowanie. Łodzianka była już m.in. w Australii oraz w wielu europejskich krajach. Marzy o tym, aby zwiedzić jak najwięcej zakątków świata. W najbliższym czasie planuje zrobić cykl podróżniczy. Przygotowuje różne pudełka i szkatułki, których motywem przewodnim będą poszczególne państwa europejskie.

UM Łódź
Print Friendly, PDF & Email