Praca osób niepełnosprawnych - mity i fakty – konferencja w Olsztynie

Praca osób niepełnosprawnych - mity i fakty – konferencja w Olsztynie
Fot. Adminstrator

  „Na rynku pracy nie ma podziału na osoby pełnosprawne i niepełnosprawne – są tylko dobrzy i źli pracownicy. Są obawy, ale też i ogromny, niewykorzystany potencjał” – to główne przesłanie kampanii społecznej na rzecz aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych pn. „Wyślij CV – Ktoś czeka”. W ramach kampanii, 15 września, odbędzie się w Olsztynie konferencja „Niepełnosprawni – czego się obawiamy, a co tak naprawdę możemy zyskać?”.

  Adresatami kampanii są nie tylko pracodawcy i osoby niepełnosprawne, ale również decydenci i społeczność lokalna.
  Jej celem strategicznym jest wzrost zatrudnienia osób niepełnosprawnych o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności na otwartym rynku pracy, przez zmianę postaw społecznych wobec osób niepełnosprawnych oraz kreowanie pozytywnego wizerunku osób niepełnosprawnych oraz aktywizację osób niepełnosprawnych.

  Projekt przewiduje zorganizowanie w 16 miastach wojewódzkich konferencji seminaryjnych o charakterze otwartym.
Temat głównego panelu – seminarium:

  Niepełnosprawni – czego się obawiamy, a co tak naprawdę możemy zyskać” (prowadzą dwie osoby)

1. prowadzący – osoba sprawna, m.in. Jan Zając prezes  Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych  
2. prowadzący – osoba niepełnosprawna, która odniosła zawodowy sukces (Adam Pietrasiewicz – biznesmen, dziennikarz, pisarz, nauczyciel)

Seminaria warsztatowe (4 grupy)

   1. dla społeczności lokalnych: „Bez schematów”
– czy osoby niepełnosprawne muszą tworzyć krąg świadczeniobiorców?
– W jaki sposób można pomóc nie tylko osobom niepełnosprawnym, ale i danej społeczności.
(przykłady pozytywne np. EKON – pomysł na rozwój przedsiębiorczości ekologicznej osób niepełnosprawnych – prowadząca Elżbieta Gołębiewska – prezes i współtwórca tego przedsięwzięcia;  doświadczenia Programu „Budujemy nowy Lisków, Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce – prowadzi Artur Ptak ),
2. dla pracodawców: „Warto!” – Osoby Niepełnosprawne – niezwykli pracownicy. Obowiązki i przywileje pracodawcy niepełnosprawnych (wybrane aspekty prawne).
Co można zyskać zatrudniając osoby niepełnosprawne?
Z czym trzeba się liczyć podejmując takie wyzwanie?
Czy firmy nieprzyjazne dla osób niepełnosprawnych będą miały  rację bytu?
3. dla decydentów: „XXI w.?” – specyfika problemów związanych z aktywizacją zawodową środowiska osób niepełnosprawnych plus próba znalezienia się na chwilę po drugiej stronie.
– Czas na spojrzenie na osoby niepełnosprawne, jako na pełnoprawnych i pełnowartościowych członków danej społeczności.
– Rozwiązania pomagające osobom niepełnosprawnym w normalnym życiu i pracy, które już istnieją – w tym doświadczenia Polskiego Związku Niewidomych (wśród prowadzących Prezes Z G  PZN Anna Woźniak)
– Przede wszystkim wyobraźnia – czyli jak wiele można pomóc niewielkim kosztem.
4. dla osób niepełnosprawnych: „Uwierz w siebie!” – Ty też możesz być cennym pracownikiem. Prowadzi doradca zawodowy Biura Karier Osób Niepełnosprawnych Fundacji Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo
Jak przebić się na rynku pracy?
Jak pokazać swoje atuty?
Jak  rozmawiać z przyszłym pracodawcą o swojej niepełnosprawności?
Gdzie znaleźć podpowiedzi jak efektywnie szukać pracy?

Specjalną atrakcją konferencji będzie pokaz mody, przygotowany przez uznanych w świecie artystycznym twórców. Na wybiegu, w rolę modeli wcielą się tancerze, również na wózkach. Zaprezentują kolekcję strojów, zaprojektowaną specjalnie z myślą o osobach niepełnosprawnych, nie zapominając o najnowszych trendach.

Konferencje zazwyczaj będą się odbywały w piątki ( z wyjątkiem konferencji w Szczecinie, która odbędzie się w środę), w godz. od 13.30 do 19.00 w okresie od 12 maja do 8 listopada 2006 wg ustalonego harmonogramu:

12 maja – Kielce, 2 czerwca – Kraków, 9 czerwca – Rzeszów, 7 lipca – Gorzów Wielkopolski, 14 lipca – Toruń, 28 lipca – Katowice, 25 sierpnia – Poznań, 8 września – Wrocław, 15 września – Olsztyn, 22 września – Białystok, 29 września – Łódź, 6 października – Szczecin, 13 października – Gdynia, 20 października – Warszawa, 27 października – Lublin, 8 listopada – Opole.

Na  każdym spotkaniu będzie tłumacz języka migowego.

Projekt finansuje Europejski Fundusz Społeczny oraz realizator kampanii – agencja Ciszewski Public Relations. Nadzoruje Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).
  ESzC Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 1230

Print Friendly, PDF & Email