Jak pomóc nastolatkom przejść przez trudny okres w ich życiu? Na co zwrócić uwagę, by dobrze zadbać o zdrowie psychiczne młodych ludzi? Odpowiedzi na te pytania będą szukali uczestnicy debaty, jaką w marcu współorganizuje Miasto. To ostatnie dni, by się na nią zarejestrować.
Debata „Nastolatek na drodze do dorosłości – jak wspierać zdrowie psychiczne młodzieży?” odbędzie się 20 marca, w Centrum Kultury Zamek. Będzie połączona z warsztatami „Strategie budowania porozumienia z nastolatkiem w oparciu o wzajemne granice”. Zapisy już ruszyły, a chętni mogą rejestrować się przy pomocy formularza.
O tym, jak pomóc młodym ludziom, rozmawiać będą: Jędrzej Solarski – zastępca prezydenta Poznania, dr Karolina Appelt – psycholog, redaktor czasopisma psychologicznego dla dzieci „Małe Charaktery”, współautorka podręcznika „Nastolatki na zakręcie”, Edyta Żmuda – redaktor naczelna „Charakterów” oraz Maria Lisiecka-Pawełczak – radna miejska, przewodnicząca Komisji Zdrowia. Wydarzenie jest organizowane we współpracy z Wydawnictwem Forum Media Polska i redakcją magazynu „Charaktery”.
W 2023 r. rozpoczęła się ogólnopolska akcja społeczna #zdrowiewgłowie, w ramach której czasopismo „Charaktery” (Wydawnictwo Forum Media Polska) we współpracy ze specjalistami problematyki zdrowia psychicznego, z Fundacją TVN oraz firmą Amazon, przygotowało poradnik „Nastolatki na zakręcie. Jak wspierać zdrowie w głowie młodych ludzi?”. Misją akcji jest dotarcie do tych, którzy mają realny wpływ na życie młodych ludzi i dostarczenie im kompetencji do skutecznego wspierania zdrowia psychicznego.
Miasto Poznań, wspierając #zdrowiewgłowie, zaplanowało także cykl warsztatów dla kadry pedagogicznej oraz rodziców i opiekunów. 16 i 23 kwietnia odbędą się spotkania dla pedagogów uczestniczących w projekcie „Poznań uzależniony od profilaktyki”, 18 kwietnia – ogólnodostępne, a 22 maja – dla rodziców. Wszystkie warsztaty prowadzone będą przez specjalistów, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą. Uczestnicy tych spotkań otrzymają poradniki.