Pomocna technika: Napisać tekst oczami

Pomocna technika: Napisać tekst oczami
Fot. Adminstrator

Naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu rozpoczną wkrótce prace nad przygotowaniem prototypu systemu, który bazując na wykorzystaniu okulografów (eyetrackerów), pozwoli użytkownikom na wprowadzanie tekstu wzrokiem, z użyciem dedykowanej do tego celu platformy GCAF(Gaze Controlled Application Framework).

Projekt skierowany jest do osób z niepełnosprawnością ruchową lub całkowicie sparaliżowanych, które nadal kontrolują mięśnie oka i mogą utrzymać kontakt z otaczającą ich społecznością, dzięki stosowaniu okulografów (eyetrackerów). Są to nieinwazyjne urządzenia śledzące pozycję spojrzenia badanej osoby, które do niedawna przeznaczone były przede wszystkim do badań naukowych. Obecnie stają się coraz popularniejszym narzędziem wspierającym m. in. osoby z deficytami utrudniającymi komunikację.

– Omawiany system może dotyczyć zarówno stosunkowo krótkich wiadomości (SMS–y, wiadomości w komunikatorach sieci społecznościowych, komunikacja „codzienna” z osobami z bezpośredniego otoczenia), jak i dłuższych tekstów (listy, e–maile, tzw. dziennik terapeutyczny czy różnego typu dokumenty). Aby ten cel zrealizować, wdrożymy zarówno klasyczne rozwiązania wprowadzania tekstu wzorowane na standardowych klawiaturach, jak i kilka wybranych rozwiązań znanych z literatury. Różnorodność dostępnych rozwiązań jest bardzo istotna, ponieważ umożliwia dopasowanie mechanizmu wzrokowego wprowadzania tekstu do konkretnego deficytu ruchowego użytkownika i jego możliwości kontroli ruchów oczu – tłumaczy dr hab. Jacek Matulewski z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu.

Źródło umk.pl

  Oprac. AG Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17072 

Print Friendly, PDF & Email