Polskie dzieci głuchną. Co piąte polskie dziecko lub nastolatek ma problemy ze słuchem

Polskie dzieci głuchną. Co piąte polskie dziecko lub nastolatek ma problemy ze słuchem
Fot. Adminstrator

Co piąty dzieciak w Polsce ma problemy ze słuchem. Dlaczego? Przez antybiotyki i odtwarzacze MP3. Potwierdzają to najnowsze wyniki badań. O zapobieganiu deficytom słuchu mówiono we wtorek 2 listopada, w Katowicach podczas adresowanej do nauczycieli i pielęgniarek szkolnych konferencji ”Pokolenie mp3 albo o słuchu, słuchaniu i słyszeniu”.

Jak podkreślił dr hab. Krzysztof Kochanek z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie, w wieku szkolnym wśród przyczyn ubytków słuchu dominują uszkodzenia poinfekcyjne. Słuch mogą też uszkodzić leki
– groźny może być np. znany antybiotyk, gentamycyna.

”Dzieci mają często zapalenia uszu, nosogardła. Te czynniki powodują przejściowe pogorszenie słuchu, ale jeśli nie są leczone, to zamieniają się w trwałe ubytki. Często toksyny przenikają do ucha środkowego i pojawiają się już stałe ubytki odbiorcze” – powiedział.

”Jeżeli dziecko jest po infekcji i wydaje nam się, że wszystko jest wyleczone, a ono prosi o powtórzenie zdań, głośniejsze nastawienie telewizji, trzeba jak najszybciej udać się do laryngologa lub audiologa, bo wszystko, co wcześnie wykryte, poddaje się bardzo ładnie terapii. Nowoczesna audiologia dysponuje tak różnorodnymi instrumentami, że praktycznie każdemu pacjentowi można pomóc, tylko im wcześniej, tym efekty lepsze” – przekonywał specjalista.

Źródło: PAP  Oprac. AŚ Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 6128

Print Friendly, PDF & Email