Uczniowie płockich szkół zaprotestowali przeciwko wojnie i agresji Rosji na Ukrainę oraz wyrazili swoją solidarność z bohaterskim narodem ukraińskim. Manifestację płockiej młodzieży zorganizowała Młodzieżowa Rada Miasta Płocka oraz Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Płocku.
Wiec poparcia i solidarności z Ukrainą odbył się na Starym Rynku w Płocku. Wzięło w nim udział kilkaset uczniów płockich szkół, ale także mieszkańcy Płocka, przedsiębiorcy zatrudniający pracowników z Ukrainy oraz już obecne w Płocku rodziny – uchodźcy wojenni, samorządowcy i parlamentarzyści.
Młodzież wyraziła solidarność z narodem ukraińskim oraz zdecydowany sprzeciw przeciwko wojnie.
– Dziękuję Wam zarówno za obecność, za wiele mądrych słów, ale przede wszystkim za Waszą postawę w stosunku do naszych przyjaciół z Ukrainy, którzy codziennie doświadczają okropności wojny, giną w bombardowanych miastach, uciekają ze swoich domów, patrzą na zburzone szkoły, przedszkola i żłobki i bohatersko walczą w obronie niepodległości swojej ojczyzny. Dziękuję wszystkim płocczanom za przekazywanie darów, także przyjmowanie uchodźców wojennych w swoich domach – mówił prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.
Prezydent Płocka zwrócił się także z apelem do uczniów i nauczycieli płockich szkół o jak najlepsze przyjęcie ukraińskich koleżanek i kolegów w szkołach, okazywanie im życzliwości i przyjaźni, aby czuli się u nas bezpiecznie i mogli kontynuować przerwaną w barbarzyński sposób naukę.
Wszyscy przemawiający zdecydowanie potępili agresję na niepodległą Ukrainę i bestialstwo rosyjskich agresorów, którzy dopuszczają się zbrodni na ludności cywilnej, bombardują i ostrzeliwują miasta i miejscowości na terenie Ukrainy oraz odnieśli się do m. in. ostrzału rakietowego Żytomierza, który jest partnerskim miastem Płocka, w wyniku którego zburzone zostało m. in. liceum ogólnokształcące, osiedla mieszkaniowe czy lotnisko.
Zebrani zapewnili, że pomoc która płynie z Płocka i od mieszkańców miasta jest i nadal będzie zapewniana. Niemal codziennie odjeżdża z Płocka transport darów dla mieszkańców Żytomierza z żywnością, środkami medycznymi, materiałami zapewniającymi codzienne funkcjonowanie. Do Płocka przybyło już ponad 500 osób z Ukrainy, głównie kobiet i dzieci z Żytomierza, które przebywają w miejscach przygotowanych przez samorząd ale także w wielu prywatnych domach i mieszkaniach płocczan.
Niezwykle przejmujące i zarazem pouczające było wystąpienie Michała Wyrębkowskiego, byłego przewodniczącego Młodzieżowej Rady Miasta Płocka, na temat wspólnej historii Polski i Ukrainy, historii narodów dotkniętych brzemieniem rusyfikacji i systemowego zniewolenia ze strony rosyjskiego i sowieckiego imperializmu na przestrzeni wieków, który z podobnym przesłaniem wystąpił także na University of Pensylwania w Filadelfii, gdzie na co dzień studiuje.
Hasła, z którymi manifestowano we wtorek w Płocku w sposób jednoznaczny wyrażają sprzeciw młodego pokolenia przeciwko wojnie, przemocy oraz chęć życia, nauki i rozwoju w poszanowaniu dla pokoju.