„Każdy człowiek ma prawo do miejsca w społeczeństwie i do osobistego szczęścia”. Tak brzmi motto Zespołu Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej, który w środę odwiedziła Małżonka Prezydenta. Wspólnie z podopiecznymi szkoły w Ostrówku, kadrą pedagogiczną i rodzicami świętowano odzyskanie przez Polskę niepodległości.
Swoją wizytę Agata Kornhauser-Duda rozpoczęła od zwiedzenia wystawy prac plastycznych uczniów. Ekspozycję można oglądać do 15 listopada w Powiatowym Centrum Kultury Fabryczka w Wołominie. Prezentuje ona twórczość inspirowaną postacią Marii Grzegorzewskiej: patronki szkoły, a uchwałą Sejmu RP, także patronki roku 2022. Pierwsza Dama była pod ogromnym wrażeniem talentów i kreatywności uczniów. Wystawa przybliża nie tylko postać prekursorki pedagogiki specjalnej w Polsce, ale jak podkreślają pedagodzy, ilustruje sposób, w jaki w szkole urzeczywistniany jest jej przekaz: prace ukazują potencjał młodych ludzi, ich niezwykłą wrażliwość i nietuzinkowe postrzeganie otaczającej rzeczywistości.
W siedzibie zespołu szkół Małżonka Prezydenta poznała autorów prac, których odwiedziła w salach lekcyjnych. Uczniowie podczas zajęć podejmowali temat zbliżającego się święta 11 listopada. Młodzi ludzie rozmawiali z Pierwszą Damą o symbolach narodowych i patriotyzmie, ale nie zabrakło także bardziej osobistych tematów. Uczniowie mają różnorodne pasje i zainteresowania, którymi chętnie się ze swoim gościem dzielili. Mówili o książkach, gotowaniu, filmach, zwierzętach, pisarstwie oraz marzeniach i celach do osiągnięcia w dorosłym życiu. – Dziękuję, że byliście tak otwarci wobec mnie, że chętnie odpowiadaliście na pytania i opowiadaliście o sobie – powiedziała Pierwsza Dama, dodając, że pozostaje też pod wrażeniem wiedzy, jaką uczniowie wykazali się podczas lekcji. Następnie młodzi ludzie zaprosili Panią Prezydentową do obejrzenia przygotowanej przez siebie Akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości. – Znakomity występ. Dostarczyliście nam wielu wzruszeń, a Wasza interpretacja była wspaniała – przyznała Małżonka Prezydenta.
Szkoła prowadzi kształcenie, wychowanie i przygotowanie dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną do możliwie najpełniejszego uczestnictwa w życiu społecznym. Agata Kornhauser-Duda podziękowała pedagogom za ich niezwykłą, pełną pasji pracę. – Są Państwo wspaniałymi ludźmi, oddają Państwo swoim uczniom całych siebie, dają im Państwo całe serce – zauważyła Pierwsza Dama. Jako nauczycielka z kilkunastoletnim stażem, zwróciła uwagę, na to, że nauczyciele w Ostrówku są „wyczuleni na szczególne potrzeby dzieci, ale też stwarzają im odpowiednie warunki do indywidualnego rozwoju na miarę możliwości każdego z uczniów, tak by mogli oni pokonywać bariery, wykazując się jak największą samodzielnością”.
W skład Zespołu Szkół Specjalnych wchodzą: Szkoła Podstawowa Specjalna, Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy i Zespoły rewalidacyjno-wychowawcze przy Szkole Podstawowej Specjalnej. W roku szkolnym 2022/2023 do placówki uczęszcza 87 uczniów, w 9 oddziałach szkoły podstawowej, 7 oddziałach szkoły przysposabiającej do pracy i 3 zespołach rewalidacyjno-wychowawczych. Oferta zajęć specjalistycznych obejmuje m.in. logopedię, komunikację alternatywną, integrację sensoryczną, hipoterapię, ogrodoterapię czy zajęcia sportowo-rekreacyjne. Szkoła bierze udział w wielu programach rządowych i projektach edukacyjnych.