Toruń: Darmowe badania z okazji Światowego Dnia Cukrzycy

Toruń: Darmowe badania z okazji Światowego Dnia Cukrzycy
Fot. PhotoMIX Company / Pexels

14 listopada przypada Światowy Dzień Cukrzycy. Tego dnia wszyscy zainteresowani mieszkańcy Torunia będą mogli zrobić bezpłatne badania glikemii.

Trwa ogólnopolski program profilaktyczny Narodowe Badanie Poziomu Cukru, organizowany przez Fundację NEUCA dla Zdrowia. Listopad to szczególny czas, w którym Fundacja chce zwrócić uwagę Polaków na chorobę cywilizacyjną, jaką jest cukrzyca.

14 listopada to Światowy Dzień Cukrzycy. Dlatego Fundacja NEUCA dla Zdrowia szczególnie w tym jesiennym miesiącu jeszcze mocniej akcentuje swoją kampanię informacyjną, mającą na celu zwiększenie świadomości Polaków nt. ryzyka związanego z nieprawidłowym poziomem cukru – mówi Sybilla Walczyk, rzecznik prasowy Grupy NEUCA. 

Fundacja NEUCA dla Zdrowia swoim programem profilaktycznym Narodowe Badanie Poziomu Cukru chce zwrócić uwagę na żniwo, które zbiera cukrzyca, jeśli w porę nie zostanie zdiagnozowana. Rozwija się bezobjawowo przez wiele lat, siejąc spustoszenie w organizmie chorego. Dlatego przez cały listopad na toruńskim Rubinkowie, przy ul. Łyskowskiego 1, każdy torunianin może zobaczyć gigantyczny baner Narodowego Badania Poziomu Cukru. A 14 listopada to niebieskie hasło pojawi się również na telebimie Areny Toruń –  Hali Sportowo – Widowiskowej przy ul. Bema.

– Liczymy na to, że takie działania nie tylko przyciągną wzrok, gdyż rzeczywiście nie da się ich przegapić, ale też zwiększą świadomość i zachęcą do zdrowego stylu życia oraz regularnej profilaktyki. Bo cukrzycy typu 2 można uniknąć, a jeśli zostanie zdiagnozowana – skutecznie ją leczyć – wyjaśnia Bogusława Golus-Jankowska, prezes Fundacji NEUCA dla Zdrowia.

To nie koniec. W poniedziałek, 14 listopada 2022 roku, Fundacja NEUCA dla Zdrowia zaprasza na bezpłatne badanie glikemii na toruńskie Wrzosy. Tam, na parkingu przy pasażu Polna Park, przy ul. Watzenrodego 2, od godz. 8:00 do 14:00, zaparkuje fundacyjny glukobus.

Na pacjentów czekać będzie personel medyczny, który bezpiecznie wykona pomiar. Każda przebadana osoba otrzyma rzetelne materiały edukacyjne. Badanie wykonuje się z próbki krwi. Pacjent powinien być na czczo  (bez jedzenia i picia), dopuszcza się wypicie niewielkiej ilości wody by np. popić tabletki. Obowiązują wcześniejsze zapisy pod nr telefonu 511 969 859.

Tego dnia warto też wziąć w webinarze „Cukrzyca – wszystko, co musisz o niej wiedzieć”, który poprowadzi Agnieszka Szuwała, dietetyk i edukator diabetologiczny. Rozmowa poruszy następujące problemy: Jakie są normy glikemii? O jakich badaniach należy pamiętać? Jakie są czynniki ryzyka cukrzycy oraz jak ją rozpoznać? Czy można uniknąć zachorowania na cukrzycę?  Spotkanie odbędzie się w g. 16.30 – 17.30.

Fundacja NEUCA dla Zdrowia skupia się na działalności w obszarze profilaktyki i promocji zdrowego stylu życia. Przebadała już ponad 150 tysięcy pacjentów w całym kraju. Fundacja dociera z mobilnymi przychodniami umożliwiającymi przeprowadzenie badań przesiewowych do większych i mniejszych miejscowości przez cały rok. Licznymi działaniami promuje aktywność fizyczną i wspiera charytatywnie osoby w potrzebie.

UM Toruń
Print Friendly, PDF & Email