PasjONaci: Niepełnosprawny muzyk ”Człowiekiem bez barier”

PasjONaci: Niepełnosprawny muzyk ”Człowiekiem bez barier”
Fot. Adminstrator

Niepełnosprawny muzyk Grzegorz Płonka został laureatem konkursu "Człowiek bez barier 2016". Nagrodę wręczyła na gali na Zamku Królewskim Agata Kornhauser–Duda. Pierwsza Dama Ukrainy Maryna Poroszenko wręczyła nagrodę specjalną dla tenisistki stołowej Natalii Partyki.

Grzegorz Płonka to cierpiący na niedosłuch zmysłowo–nerwowy pianista z wszczepionym implantem ślimakowym. Niedosłuch zdiagnozowano u niego dopiero, gdy miał 14 lat, wcześniej sądzono, że cierpi na autyzm. Dopiero wtedy chłopiec zaczął się uczyć mówić. W 2015 r. został laureatem konkursu "Ślimakowe Rytmy", na którym wykonał Sonatę Księżycową Ludwika van Beethovena.

– Niepełnosprawność nie ogranicza możliwości realizowania ambitnych zamierzeń – powiedziała Agata Kornhauser–Duda na gali rozdania nagród "Człowiek bez barier" – Nagrody przyznawane są osobom niepełnosprawnym za nieprzeciętne zaangażowanie w różne sprawy, począwszy od tych ważnych dla najbliższego środowiska aż po te istotne dla całego kraju. Państwa silna wola, naturalność, ale przede wszystkim determinacja w działaniu sprawiają, że wzmacniają Państwo integrację społeczną – dodała.

Nagrodę specjalną z rąk Maryny Poroszenko odebrała Natalia Partyka – polska tenisistka stołowa, czterokrotna mistrzyni paraolimpijska – z Aten, Pekinu, Londynu i Rio de Janeiro, a także trzykrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich – Pekin, Londyn i Rio de Janeiro.

– Osiągnięcia osób niepełnosprawnych są dowodem na to, że żadne trudne okoliczności nie są przeszkodą w osiąganiu ambitnych celów. Trzeba pamiętać, że ludzie, chociaż różni, wszyscy są równi – podkreślała Pierwsza Dama Ukrainy.

W konkursie przyznano również cztery wyróżnienia. Pierwsze otrzymała Jolanta Golianek, która w 2009 r. uległa ciężkiemu oparzeniu. Założyła następnie Fundację „Poparzeni”, w której pomaga osobom poparzonym, szuka dla nich lekarzy, psychologów, rehabilitantów, wspiera ich w codziennym życiu.

Cezary Kopiczko, laureat drugiego wyróżnienia, to 25–latek, który od urodzenia nie ma prawego ramienia i lewej dłoni. Mimo to posiada uprawnienia do prowadzenia motocykla, koparko–ładowarki, wózka jezdniowego oraz ciężarówki z naczepą. Od czterech lat zawodowo jeździ ciężarówką.

Trzecie wyróżnienie powędrowało do Ewy Durskiej, trenującej pchnięcie kulą od 20 lat. Ewa jest trzykrotną mistrzynią paraolimpijską (Sydney 2000 r., Londyn 2012 r., Rio de Janeiro 2016 r.), a także wielokrotną mistrzynią świata.

Bawer Aondo–Akaa, laureat czwartego wyróżnienia w tegorocznym konkursie "Człowiek bez barier", to jeżdżący na wózku, 31–letni doktor teologii. Otrzymał on także Nagrodę Publiczności w tym konkursie.

W tym roku po raz pierwszy przyznano, w ramach Konkursu "Człowiek bez Barier", nagrodę "Osobowość Internetowa". Otrzymał ją Rafał Miszkiel. Przed trzema laty uległ wypadkowi, w wyniku którego doznał porażenia kończyn dolnych oraz amputowano mu część prawej ręki. Dziś prowadzi kanał na YouTube "Życie na wózku", gdzie pokazuje, jak wygląda codzienne życie osoby poruszającej się na wózku.

Konkurs "Człowiek bez barier" jest organizowany od 2003 roku. Jego celem jest nagradzanie osób niepełnosprawnych, których życie zawodowe i społeczne może stać się wzorem postępowania dla innych. Konkurs ma pokazać, że niepełnosprawność nie musi ograniczać ludzi i kojarzyć się z biernością.

Źródło: prezydent.pl

Zdjęcie: Facebook

  Oprac. AG Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 14872

Print Friendly, PDF & Email