Oszukiwali metodą „na policjanta”. Wpadli w ręce prawdziwych policjantów

Oszukiwali metodą „na policjanta”. Wpadli w ręce prawdziwych policjantów
Fot. Pixabay

Grudziądzcy kryminalni zatrzymali oszustów działających metodą „na policjanta”. 18- i 21-latek wyłudzili od grudziądzkiej seniorki 25 tysięcy złotych. Sąd już aresztował obu na 3 miesiące. Za oszustwo grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

W połowie listopada br. 75-letnia grudziądzanka odebrała telefon stacjonarny i usłyszała w nim głos kobiety podającej się za pracownika poczty, która oświadczyła, że jest do niej przesyłka… musi tylko podać adres zamieszkania. Kobieta podała adres. Po chwili na ten sam telefon zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Twierdził, że rozpracowuje grupę przestępców i dla bezpieczeństwa pokrzywdzona powinna przekazać policji zgromadzone środki pieniężne.

Kobieta wypłaciła z banku pieniądze, a następnie pozostawiła je w umówionym miejscu. Ostatecznie 75-latka przekazała oszustom 25 tysięcy złotych.

Prawdziwi funkcjonariusze ustalili personalia podejrzanych o udział w oszustwie i miejsce, gdzie przebywają. Do zatrzymania doszło w poniedziałek (6 grudnia), w jednym z hoteli na terenie Warszawy. W pokoju hotelowym zabezpieczono również kilkadziesiąt tysięcy złotych oraz dolary amerykańskie.

Zatrzymani 18 i 21-latek okazali się mieszkańcami Gdańska. Mężczyźni zostali przewiezieni do grudziądzkiej Policji, gdzie trafili do policyjnego aresztu.

Zebrany przez kryminalnych materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie sprawcom zarzutu oszustwa. Wczoraj policjanci doprowadzili obu oszustów do prokuratury, gdzie po przesłuchaniu zawnioskowano o ich tymczasowe aresztowanie.

Dziś (9 grudnia) sąd przychylił się do wniosku prokuratury i aresztował obu mężczyzn na 3 miesiące. Grozi im do 8 lat więzienia.

Pamiętaj!

Oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji o pokrzywdzonym. Taki fałszywy funkcjonariusz podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki. Sprawcy przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do nich łatwy dostęp.

Policja NIGDY telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy. Policjanci apelują o czujność i rozwagę w kontaktach z obcymi.

KWP w Bydgoszczy / mw
Print Friendly, PDF & Email