Oświęcim: Udawali głuchoniemych i prosili o pieniądze

Oświęcim: Udawali głuchoniemych i prosili o pieniądze
Fot. Pixabay

Policjanci z oświęcimskiej komendy Policji podjęli interwencję wobec obcokrajowców, którzy udając głuchoniemych próbowali wyłudzić pieniądze od klientów sklepów. Mundurowi zlokalizowali mężczyzn dzięki osobom, które nie dały się wprowadzić w błąd wiedząc, że datki na cele charytatywne lepiej przekazać bezpośrednio do fundacji, a osobie w trudnej sytuacji materialnej doradzić kontakt z najbliższym Ośrodkiem Pomocy Społecznej.

We wtorek (7 grudnia) po południu oświęcimscy policjanci zostali powiadomieni o osobach, które najprawdopodobniej udają osoby głuchonieme i próbują zbierać pieniądze na parkingach przy dwóch oświęcimskich marketach. Informacja pochodziła od klientów sklepów znajdujących się przy ulicy Konarskiego.

Policjanci natychmiast zaczęli sprawdzać parkingi sklepowe na których mieli znajdować się mężczyźni. Na jednym z parkingów zauważyli dwóch mężczyzn pasujących do opisu podanego przez jednego ze zgłaszających. Mężczyźni widząc zbliżający się radiowóz zaczęli uciekać kierując się za budynek pobliskiej restauracji. Ucieczka była jednak nieskuteczna. Podczas legitymowania okazało się, że są to 23 i 24-letni obywatele Rumunii. Mężczyźni początkowo udawali, że nie wiedzą o co chodzi, lecz później potwierdzili, że zwracali się o datki do klientów sklepów. Policjanci ustalili, że mężczyźni są pełnosprawni, posiadają przy sobie środki materialne niezbędne do egzystencji, a także nie znajdują się w trudnej życiowej sytuacji w związku z tym nałożyli na nich mandaty karne za żebractwo w miejscu publicznym.

Policjanci przypominają: Chcesz pomóc nie przekazuj pieniędzy na ulicy

– Chcesz mieć pewność, że pomagasz osobie w trudnej sytuacji materialnej? Skieruj ją do pracowników socjalnych. Chcesz mieć pewność, że wspierasz fundację? Skontaktuj się bezpośrednio z jej przedstawicielem lub wpłać pieniądze na konto tej fundacji – zaznaczają policjanci. – Przypominamy również, że publiczne zbiórki pieniędzy organizują wyłącznie stowarzyszenia, organizacje i fundacje, a także komitety organizowane dla przeprowadzenia zbiórki na określony cel. W zależności od tego na jakim obszarze zbiórka ma być przeprowadzona, pozwolenia na zbiórkę udziela: wójt, burmistrz, starosta, marszałek województwa lub minister właściwy do spraw wewnętrznych.

KPP w Oświęcimiu
Print Friendly, PDF & Email