”ONI na 5” - pięciobój dla osób niepełnosprawnych intelektualnie

”ONI na 5” - pięciobój dla osób niepełnosprawnych intelektualnie
Fot. Adminstrator

Pięciobój nowoczesny łączy różne dyscypliny. W celu kształtowania wszechstronności zawodnika stosuje się tzw. trening przekrojowy. Trening ten to forma treningu sportowego polegającego na praktykowaniu kilku dyscyplin sportu lub różnorodnych ćwiczeń w celu wszechstronnego rozwoju zawodnika. Dyscyplina ta dostępna jest już dla osób niepełnosprawnych intelektualnie w Elblągu.

W ramach zadania dofinansowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) w styczniu 2010 r., placówka PSOUU w Elblągu – Dzienne Centrum Aktywności – rozpoczęła realizację działań w ramach nowego klubu pięcioboju pn. ”ONI na piątkę”. Uczestnicy z niepełnosprawnością intelektualną trenują tu szermierkę, strzelanie oraz biegi przełajowe.

Młodsi uczestnicy rozpoczęli treningi od dwóch konkurencji i stopniowo, będą rywalizować w coraz większej ich ilości. Obecnie dwa razy w tygodniu aktywnie trenują strzelanie, biegi i szermierkę. Szermierka i strzelanie jest Szermierka i strzelanie jest również dostępna w DCA dla młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie poruszającej się na wózkach.

Konkurencje dobrane są przez wykwalifikowanego instruktora z uwzględnieniem indywidualnych predyspozycji beneficjentów i rodzaju dysfunkcji osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Zajęcia odbywają się w godzinach popołudniowych dwa razy w tygodniu.

– Nasi podopieczni mają już za sobą pierwsze sukcesy sportowe – mówi Magdalena Borek kierownik DCA. Uczestnicy strzelania brali udział w Grand Prix Elbląga w strzelectwie sportowym dnia 8 maja 2010r., oraz w Biegach Przełajowych Olimpiad Specjalnych w Bażantarni 19 maja 2010r, z których wrócili z brązowym i srebrnym medalem oraz wyróżnieniami.

Nazwa zadania, w ramach którego realizowane są zajęcia pięcioboju sugeruje cel, który chcemy osiągnąć jako stowarzyszenie działające na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie (ONI) – ”Wyruszyć szlakiem marzeń. Racjonalne wspieranie czyli społeczna socjalizacja i rehabilitacja drogą do samodzielności osób z niepełnosprawnością intelektualną” – wyjaśnia Magdalena Borek. Wierzymy, że sport osób niepełnosprawnych intelektualnie jest drogą do uzyskania większej sprawności, samodzielności i niezależności tych osób, a nasze działania przyczynią się do poprawy jakości życia osób z niepełnosprawnością intelektualną.  DS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 5448

Print Friendly, PDF & Email