O czym pamiętać w lesie?

O czym pamiętać w lesie?
Fot. Nadleśnictwo Elbląg

Trwa weekend majowy, pogoda dopisuje, więc wiele osób wybiera się na wypoczynek, w trakcie którego miedzy innymi będzie odwiedzało także lasy. Z tej okazji Nadleśnictwo Elbląg przypomina jak bezpiecznie wypoczywać w lesie.

 1. Nie używaj otwartego ognia w lesie ani w odległości 100 metrów od granicy lasu – tak mówi ustaw o lasach oraz zdrowy rozsądek. Tylko w minionym tygodniu na terenie nadleśnictwa Elbląg w lasach Mierzei Wiślnej wybuchły 3 pożary, z czego dwa powstały z niedogaszonego ogniska. Na szczęście zostały szybko zauważone i ugaszone przez lokalne OSP z Krynicy Morskiej i Sztutowa.
 2. Nie zastawiaj wjazdów do lasu – zaparkowany przy szlabanie samochód skutecznie blokuje wjazd samochodom Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego czy SAR do lasu. Drogi leśne najczęściej są jedynymi i najkrótszymi drogami do osób potrzebujących pomocy w lesie czy na plaży. Nadleśnictwo Elbląg w minionym roku na głównych dojazdach ratunkowych na Mierzei Wiślanej zawiesiło tabliczki przypominające o tym aby nie zastawiać szlabanów, jednak wciąż wiele osób wciąż nie stosuje się do tych próśb. Skutkuje to czasem koniecznością przystawiania samochodu czy wycinania szlabanu, czynności te zajmują czas który w sytuacji zagrożenia jest najcenniejszy.
 3. Przygotuj się wychodząc do lasu – Wybierając się na leśną wyprawę koniecznie pamiętaj o właściwym przygotowaniu się. Zabierz ze sobą:
  1. naładowany telefon,
  2. mapę terenu lub aplikację mobilną z mapa działająca off-line,
  3. ubranie z długim rękawem i nogawkami,
  4. wysokie buty,
  5. coś do jedzenia i wodę do picia,
  6. warto zostawić informację u bliskiej osoby dokąd się wybieramy i na ile czasu.
 4. Aplikacja mobilna – Lasy Państwowe przygotowały dla odwiedzających lasy aplikacje mobilne:
  1. mBDL – mobilny bank danych o lasach, w którym znajdziesz mapy lasów z całej polski na różnych podkładach także z informacjami o zagospodarowaniu turystycznym.
  2. Kraina Buka – aplikacja mobilna Nadleśnictwa Elbląg i Parku Krajobrazowego Wysoczyna Elbląska z licznymi szlakami i trasami oraz grami i konkursami.
  3. Inne aplikacje mobilne z różnych miejsc w Polsce – link- https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aplikacje-mobilne
 5. Akcja „MAJÓWKA 22” – Straż Leśna w całym kraju będzie prowadziła w okresie długiego weekendu majowego i kilka dni po, akcję prewencyjną, której celem będzie zadbanie o bezpieczeństwo ludzi przebywających w lesie. W trakcie akcji funkcjonariusze będą zwracali szczególną uwagę na zagrożenia pożarowe i nieuprawnione korzystanie z ognia jak również bezprawnego korzystania z lasu, w tym miedzy innymi właściwe parkowanie pojazdów. ‘
Print Friendly, PDF & Email