Nie stawać na kopercie!

Nie stawać na kopercie!
Fot. Adminstrator

10 września w ramach programu „Polska bez barier”, ruszyła kampania społeczna pn. „Czy naprawdę chciałbyś być na moim miejscu?”. Ma zmienić mentalność kierowców zajmujących miejsca parkingowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych.

Do akcji prowadzonej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji włączyły się już 24 miasta, w tym Elbląg. W naszym mieście akcję koordynuje Biuro Pełnomocnika Prezydenta Miasta ds. Osób Niepełnosprawnych.
Gdzie brakuje?
Prezydent nakazał służbom miejskim dokonanie przeglądu publicznych parkingów w celu sprawdzenia, czy wszystkie parkingi są dobrze oznakowane. Ponadto zwrócił się z prośbą o dokonanie przeglądu, w których miejscach miasta należałoby wydzielić dodatkowe miejsca parkowania dla osób niepełnosprawnych.
- 15. września odbyło się spotkanie robocze, na którym zostały przedstawione idee kampanii i omówiono sposób jej realizacji w Elblągu – informuje Barbara Dyrla, Pełnomocnik Prezydenta ds. Osób Niepełnosprawnych.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele policji, straży miejskiej, Zarządu Dróg, wydziału architektury, referatu dróg,  Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz pełnomocnik prezydenta ds. osób niepełnosprawnych.  
Mieszańcy miasta, którzy uważają, że gdzieś powinno znaleźć się miejsce parkingowe dla osoby niepełnosprawnej mogą to zgłaszać do Zarządu Dróg.
Zmienić mentalność
„Kampania parkingowa” to akcja społeczna. Ma zwrócić uwagę na problem zajmowania przez osoby zdrowe, miejsc parkingowych wydzielonych dla osób niepełnosprawnych.
Początkowo policja i straż miejska będzie pouczała kierowców, którzy zaparkują samochód na oznakowanym miejscu. Kierowcy ci otrzymają również ulotki informacyjne. Później konsekwencje za parkowanie na wydzielonym miejscu będą bardziej bolesne – blokady na koła i mandaty.
Konieczność prowadzenia tego typu akcji uświadamia nam, że części polskich kierowców – jeżeli chodzi o kulturę jazdy – wciąż daleko do standardów obowiązujących np. u zachodnich sąsiadów. Z obserwacji wynika, że dotyczy to najczęściej posiadaczy lususowych aut. Czyżby arogancja? W Niemczech jest rzeczą niewyobrażalną, żeby kierowca zaparkował samochód w miejscu dla osób niepełnosprawnych. U nas niestety znajdują się amatorzy czterech kółek, którym zaparkowanie auta 10 metrów dalej sprawia problem.
Komu wolno?
Na miejscu oznaczonym kopertą i specjalnym znakiem może parkować tylko osoba posiadająca specjalną kartę parkingową.
Obecnie w Elblągu jest 2,5 tys. miejsc na publicznych parkingach (nie licząc  parkingów przed supermarketami, czy bankami, które nie są miejskie), na których znajduje się 13 miejsc dla osób niepełnosprawnych. Uprawnienia do parkowania tam swoich pojazdów ma 1,2 tys. osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
Specjalne karty parkingowe wydaje referat zdrowia, mieszczący się w Elblągu przy ul. Kosynierów Gdyńskich. Otrzymać ją może osoba niepełnosprawna w stopniu znacznym lub umiarkowanym oraz osoby niepełnosprawne w stopniu lekkim, które posiadają zaświadczenie lekarskie potwierdzające niepełnosprawność ruchową. Koszt wydania karty to 25 zł. Osoba która chce ją otrzymać musi zgłosić się osobiście ze zdjęciem, należy pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu osobistego.
Oddaj swój głos
Organizatorzy akcji przygotowali deklarację dotyczącą wprowadzenia zmian prawa w zakresie ruchu drogowego oraz ustawy o drogach, na podstawie których pojazdy bezprawnie zaparkowane na miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych będą odholowywane na koszt właścicieli.
Jeżeli zgadzasz się z tym postulatem wypełnij poniższą deklarację. Deklaracje można składać w biurze Pełnomocnika Prezydenta ds. ON przy ulicy Kosynierów Gdyńskich 42 lub w siedzibie ERKON przy ul. 12 Lutego 5a.
DEKLARACJA

DO SEJMU, SENATU I PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Ja niżej podpisana/ny ……………………………………………………………………… jestem za wprowadzeniem zmian prawa w zakresie ruchu drogowego oraz ustawy o drogach, na podstawie których pojazdy bezprawnie zaparkowane na miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych, będą odholowywane na koszt właścicieli.

……………………………
(podpis)  RM Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 51

Print Friendly, PDF & Email