MZ: Centra Zdrowia 75+ to opieka geriatryczna blisko domu

MZ: Centra Zdrowia 75+ to opieka geriatryczna blisko domu
Fot. Pixabay

Utworzenie sieci Centrów Zdrowia 75+ to główne założenie ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej. Centra mają zapewnić opiekę seniorom blisko ich miejsca zamieszkania. W ciągu pięciu lat od wejścia w życie ustawy ma powstać 300 centrów w całej Polsce.


W poniedziałek Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnej opiece geriatrycznej. Ustawa określa cele, organizację i zasady funkcjonowania szczególnych form geriatrycznej opieki zdrowotnej nad osobami powyżej 75 lat.

– Wierzę w to, że będzie to nowa jakość w polskiej ochronie zdrowia – przekonywał prezydent Andrzej Duda.

Celem ustawy jest zapewnienie szczególnej opieki geriatrycznej osobom, które ukończyły 75 lat, a w konsekwencji sprzyjanie zdrowemu starzeniu się.

Jak zaznacza resort zdrowia, powołanie centów jest wstępem do przemodelowania opieki geriatrycznej. Świadczenia będą udzielane w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ), szpitalnych oddziałach geriatrycznych oraz w nowych Centrach Zdrowia 75+. Centra te będą zlokalizowane blisko miejsca zamieszkania pacjenta.

– Liczymy, że działalność Centrów Zdrowia 75+ da impuls do rozwoju opieki geriatrycznej i pozwoli na organizację opieki środowiskowej – podkreśla minister zdrowia Katarzyna Sójka.

– Nie będę przywoływała danych demograficznych, których wszyscy jesteśmy świadomi. Nie zatrzymamy pewnych zmian biologicznych, nie wyeliminujemy skutków starzenia się organizmu, choć na pewno musimy jak najmocniej stawiać na profilaktykę i zakładać, że kolejne roczniki będą wchodziły w wiek starszy coraz zdrowsze. Nie wyeliminujemy wielochorobowości na pewnym etapie naszego życia, ale możemy odraczać jej wystąpienie i przede wszystkim jej negatywne skutki. Dlatego tak ważna jest podpisana ustawa – zaznaczyła minister.

MZ / oprac. red.
Print Friendly, PDF & Email