Otwarto wypożyczalnię technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnościami. Wniosek będzie można złożyć na stronie internetowej PFRON. Wypożyczenie będzie bezpłatne, a w odpowiednim doborze sprzętu lub oprogramowania pomogą specjaliści.
O otwarciu wypożyczalni
poinformował podczas wtorkowego (5 września) briefingu prasowego
Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych Paweł Wdówik.
O szczegółach mówił też Michał Kuczmierowski, prezes Rządowej
Agencji Rezerw Strategicznych, która dokonywała zakupów, a także
będzie wysyłała sprzęt i go serwisowała oraz Krzysztof
Michałkiewicz prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób
Niepełnosprawnych, która to instytucja będzie przyjmować i
weryfikować zgłoszenia oraz koordynować działania.
– To ważny dzień, który w zasadniczy sposób zmieni dostępność do wysoko zaawansowanych technologii wspomagających, do drogiego i trudno dostępnego sprzętu albo oprogramowania. Pozwoli na bezpłatne korzystanie z rozwiązań, których celem jest kompensacja skutków niepełnosprawności – mówi wiceminister Paweł Wdówik.
Szansa na bardziej samodzielne życie
Dodał, że takie rozwiązanie jest znane w wielu państwach europejskich, ale w Polsce możliwość dostępu dzięki wypożyczeniu do zaawansowanych urządzeń wspomagających widzenie, słyszenie, poruszanie się czy komunikowanie jest nowością.
– To szansa dla osób z niepełnosprawnością na bardziej samodzielne życie – podkreślił wiceminister Wdówik.
Uzupełnił, że kupno sprzętu poprzedziły analizy potrzeb, lista była przedstawiona przewodniczącej Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych, a wybierali go eksperci i specjaliści wskazani również przez nią. Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski dodał, że kolejne zamówienia na sprzęt dla niepełnosprawnych będą realizowane w ramach prawa zamówień publicznych, zaś obecne, procedowane zgodnie z zasadami funkcjonowania RARS, nie miały żadnych zastrzeżeń ze strony instytucji kontrolujących.
Od wózków po oprogramowanie
W wypożyczalni jest ponad 14 tys. jednostek sprzętu. Składają się na nie m.in. wózki i skutery dla osób niepełnosprawnych ruchowo, notatniki brajlowskie, powiększalniki czy wysoko zaawansowane technologicznie aparaty słuchowe, a także technologia AAC dla osób, które nie mogą się komunikować w standardowy sposób.
Osoby zainteresowane wypożyczeniem sprzętu mogą się o to starać za pośrednictwem PFRON. Za wypożyczenie sprzętu zapłacą kaucję w wysokości 2 proc. wartości wypożyczonego urządzenia. Kaucja będzie zwrotna, ma jedynie zachęcić użytkowników do dbałości o wypożyczone mienie. Osoba z niepełnosprawnością, a w przypadku dzieci i osób ubezwłasnowolnionych ich opiekun, będą mogli złożyć wniosek o wypożyczenie technologii wspomagającej do PFRON. Formularz aplikacyjny będzie dostępny w Systemie Obsługi Wsparcia na stronie internetowej PFRON.
Zasoby wypożyczalni będą sukcesywnie powiększane. W przyszłym roku na kolejne zakupy przewidziano 49 mln zł.
MRiPS