Mazowsze: Wojewoda zwiększa bazę łóżkową dla pacjentów z COVID-19

Mazowsze: Wojewoda zwiększa bazę łóżkową dla pacjentów z COVID-19
Fot. Pixabay

Zgodnie z decyzjami wojewody mazowieckiego, dla pacjentów z COVID-19 przywrócone mają być miejsca w 16 mazowieckich szpitalach. – Tym samym baza łóżkowa poszerza się około 550 miejsc – przekazała w piątek PAP Ewa Filipowicz, rzeczniczka wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła.

Od początku marca na Mazowszu wykryto 28 350 nowych zakażeniach koronawirusem. Rekord z tego miesiąca padł w czwartek, 11 marca, gdy w regionie odnotowano 3 756 przypadków. Nieco mniej, choć nadal powyżej 3 tysięcy, przybyło w piątek – dokładnie 3 073 przypadki. Poza tym ostatni raz liczba zakażeń na Mazowszu przekroczyła 3 tysiące w listopadzie.

Jak wyjaśniała Filipowicz, ostatnio wydane decyzje dotyczą m.in.: Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie (dodatkowe 50 łóżek), Szpitala Bielańskiego (dodatkowe 67 łóżek), Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji (dodatkowe 31 łóżek, w tym 2 respiratorowe), Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie (dodatkowe 47 łóżek, w tym 10 respiratorowych); Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Siedlcach (dodatkowe 36 łóżek, w tym 6 respiratorowych).

Ponadto, jak przypomniała rzeczniczka, 11 marca minister zdrowia wydał decyzję dla Szpitala Grochowskiego na utworzenie dodatkowych 20 miejsc, w tym 10 łóżek respiratorowych.

Decyzjami wojewody planowane jest również uruchomienie kolejnych ok. 340 łóżek, w tym ok. 70 miejsc respiratorowych dla pacjentów z zakażeniem SARS-CoV-2 oraz ok. 300 dodatkowych miejsc w szpitalach tymczasowych.

Rzeczniczka poinformowała też, że zgodnie z raportami przesyłanymi przez szpitale, w województwie mazowieckim na wszystkich poziomach zabezpieczenia (tj. I poziom – dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia, II poziom – dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem, III poziom – szpital MSWiA w Warszawie) obecnie dla pacjentów z koronawirusem przygotowanych jest 3 779 łóżek, w tym 394 miejsca respiratorowe, z czego w zajętych jest 2 974 łóżek, w tym 325 łóżek respiratorowych.

Natomiast, na II poziomie zabezpieczenia, na Mazowszu przygotowanych jest 2 459 łóżek dla pacjentów z koronawirusem, w tym 279 miejsc respiratorowych, z czego zajętych jest 2 120 łóżek, w tym 234 miejsca respiratorowe.

Również w Warszawie są wolne miejsca. Na wszystkich poziomach zabezpieczenia w stolicy są 1 724 miejsca, z czego zajętych jest 1 348. Z kolei na II poziomie zabezpieczenia w Warszawie jest obecnie 866 łóżek, z czego zajętych jest 656.

Rzeczniczka wojewody podkreśliła, że liczba miejsc dla pacjentów z COVID-19 jest na bieżąco poszerzana.

Ponadto, jak zaznaczyła, pacjenci z COVID-19 przyjmowani są także do szpitali tymczasowych. Według raportów przekazywanych do 12 marca, w szpitalach tymczasowych na Mazowszu hospitalizowanych jest: w Szpitalu Południowym w Warszawie – 47 pacjentów, w tym 7 pod respiratorem; w Szpitalu w Płocku – 23 pacjentów; w Szpitalu w Siedlcach – 65 pacjentów, w tym 11 pod respiratorem; w Szpitalu modułowym WIM – 56 pacjentów, w tym 11 pod respiratorem. Pacjenci są też hospitalizowani w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki podkreślił, że decyzją wojewody, wspiera rekrutację kadry medycznej do szpitali tymczasowych, za pomocą strony www.szpitaltymczasowy.waw.pl, na której jest formularz aplikacyjny oraz numer telefonu, pod którym można uzyskać więcej informacji.

Jak poinformowała rzeczniczka wojewody, dotychczas urząd przekazał 235 kandydatur do pracy w Szpitalu Południowym, a łącznie do szpitali tymczasowych – ponad 500 zgłoszeń do pracy. Ponadto, od 8 marca, mocą swych decyzji, wojewoda skierował także do pracy w Szpitalu Południowym 42 lekarzy i 14 pielęgniarek. (PAP)

Daria Kania
Print Friendly, PDF & Email