Maląg: Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów przedłużony do końca roku

Maląg: Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów przedłużony do końca roku
Fot. Pixabay

Podjęliśmy decyzję o przedłużeniu działania Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów do końca 2021 r., jednak nie dłużej niż do czasu utrzymującej się w kraju epidemii – poinformowała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Szefowa MRiPS zwróciła uwagę, że w związku z aktualną sytuacją pandemiczną zbliżające się Święta Wielkanocne będą trudnym czasem dla wielu Polaków.

– Stąd widzimy potrzebę nieustannego niesienia pomocy tym, którzy jej najbardziej potrzebują. Dlatego, podjęliśmy decyzję o przedłużeniu działania Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów do końca 2021 r., jednak nie dłużej niż do czasu utrzymującej się w kraju epidemii – zapowiedziała minister.

Wskazała, że na realizację programu przeznaczono do tej pory 150 mln złotych. Przypomniała, że pomoc w ramach Korpusu kierowana jest głównie do osób w wieku 70 lat i więcej, które pozostaną w domu w związku z zagrożeniem zakażeniem koronawirusem.

– W szczególnych przypadkach będziemy nieść także pomoc osobom młodszym, które nie mają możliwości realizacji we własnym zakresie niezbędnych potrzeb wynikających ze stanu zdrowia oraz sytuacji rodzinnej i społecznej osoby – dodała Maląg.

Osoby starsze mogą korzystać ze wsparcia dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu 22 505 11 11 i zgłaszając prośby o pomoc.

– Fundamentem, na którym zbudowaliśmy nasze wsparcie, jest bezpośrednia pomoc seniorom w potrzebie, w którą włączyła się szeroka grupa wolontariuszy – ponad 12 tysięcy wolontariuszy i ponad 300 organizacji młodzieżowych oraz zastępy pracowników ośrodków pomocy społecznej – podkreśliła szefowa MRiPS.

Przekazała, że do tej pory z pomocy udzielanej w ramach Korpusu – zarówno poprzez infolinię jak i zgłoszenia bezpośrednio do OPS skorzystało niemal 40 tysięcy osób.

Minister wskazała, że do tej pory seniorzy najczęściej korzystali z pomocy w formie zakupu artykułów codziennej potrzeby – spożywczych i higienicznych, ale także dostarczania ciepłych posiłków i umawiania wizyt lekarskich.

– Z okazji Świąt Wielkanocnych życzę wszystkim Polakom, aby były mimo wszystko spokojne, pełne miłości, ale przede wszystkim zdrowe i bezpieczne. To także dobry moment na apel o to, aby nasze serca otworzyły się jeszcze szerzej na seniorów wokół nas – dodała minister rodziny. (PAP)

Karolina Kropiwiec
Print Friendly, PDF & Email