Lublin: Mieszkańcy podpowiedzieli jak zwiększyć dostępność kultury

Lublin: Mieszkańcy podpowiedzieli jak zwiększyć dostępność kultury
Fot. mat. prasowe

Mieszkańcy i mieszkanki Lublina wypowiedzieli się w sprawie zapewnienia dostępności wydarzeń kulturalnych osobom z niepełnosprawnościami. W zakończonych konsultacjach społecznych zgłosili kilkadziesiąt uwag z czego znacząca część została uwzględniona i pomoże w stworzeniu dokumentu Lubelskie standardy dostępności kultury.

– Dziękuję za udział w opracowaniu dokumentu wszystkim osobom, dla których sprawy dostępności kultury w naszym mieście są ważne. Cieszę się, że konsultacje społeczne, dotyczące tak ważnego zagadnienia, spotkały się z dużym zainteresowaniem. To zaangażowanie pomoże dopracować dokument zawierający zasady i wskazówki, dzięki którym lubelska kultura będzie bardziej dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Wśród uwag jest wiele wskazówek zgłoszonych przez osoby doświadczone w organizacji dostępnych wydarzeń kulturalnych oraz przez osoby z niepełnosprawnościami, są one więc cennym wkładem w opracowanie ostatecznej wersji Lubelskich standardów dostępności kultury – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

W konsultacjach społecznych trwających od 22 maja do 4 czerwca mieszkańcy zgłosili 87 uwag, spośród których uwzględniono 49. Zadano także 13 pytań, na które odpowiedzi padły podczas spotkań konsultacyjnych lub w raporcie końcowym.

Wiele z przyjętych uwag dotyczyło Podręcznika, który zawiera szczegółowe rozwinięcie zagadnień z tekstu głównego Standardów. Zgłosili je koordynatorzy i koordynatorki dostępności, animatorzy i animatorki, którzy organizują dostępne wydarzenia oraz osoby z niepełnosprawnościami. Przekazanie opinie są cenne, ponieważ wynikają z praktyki i doświadczenia, rozwijają zagadnienia zawarte w Podręczniku, uszczegóławiają je i uzupełniają o pominięte aspekty.

Uwagi były kierowane także do Piktogramów, czyli załącznika do opracowywanego dokumentu, zawierającego jednolity zestaw znaków służących do oznaczenia dostępności wydarzeń, które mają być powszechnie stosowane w Lublinie. Wprowadzenie stałego i powszechnie stosowanego zestawu piktogramów jest potrzebne, dlatego praca nad nimi będzie kontynuowana w oparciu o zgłoszone uwagi.

Do tekstu Lubelskich standardów dostępności kultury pojawiły się również sugestie, aby rozszerzyć grupę, której one dotyczą. Dokument jest wypracowywany w ramach projektu dotyczącego konkretnie osób z niepełnosprawnościami.

Pracy nad tekstem towarzyszy zasada projektowania uniwersalnego, według której dąży się do takiego przygotowania produktów i usług, by były dostępne dla jak największej liczby osób. Dlatego nie wyklucza osób, które na przykład nie posiadają orzeczenia o niepełnosprawności, seniorów czy innych ze specjalnymi potrzebami.

Zgłoszono także uwagi dotyczące koordynatora/koordynatorki dostępności, na przykład odnośnie ich kompetencji czy zakresu obowiązków. Podkreślano także konieczność uwzględnienia specyfiki organizacji pozarządowych w kontekście przyjęcia i wdrażania standardów.

Lubelskie standardy dostępności kultury wraz z załącznikami, czyli Podręcznikiem, Piktogramami oraz ich opisem, są obecnie poprawiane i uzupełniane zgodnie z uwagami, które zgłoszono podczas konsultacji.

Raport z konsultacji dostępny jest pod linkiem.

Więcej informacji o działaniach na rzecz dostępności w kulturze dostępnych jest na stronie kultura.lublin.eu w zakładce Dostępność.

UM Lublin
Print Friendly, PDF & Email