Łódź: Zimowe sporty dla seniorów. Co wybrać – narty biegowe, curling czy łyżwy?

Łódź: Zimowe sporty dla seniorów. Co wybrać – narty biegowe, curling czy łyżwy?
Fot. Pavel Danilyuk / Pexels

Zimą trudniej zmobilizować się do uprawiania sportu. Niska temperatura i małe nasłonecznienie nie zachęcają do wychodzenia z domu. Warto jednak wiedzieć, że ruch na świeżym powietrzu nie tylko korzystnie wpływa na zdrowie, ale też dodaje energii i wprowadza w dobry nastrój. Oto podpowiedzijaką aktywność można uprawiać zimą.

Narty biegowe

Narciarstwo biegowe jest sportem nie tylko dla ludzi młodych, lecz także dla tych w bardziej zaawansowanym wieku.

Aby rozpocząć przygodę z biegówkami, trzeba zaopatrzyć się w sprzęt, tj. narty, buty, wiązania i kije, a także w wygodne i ciepłe ubrania (kurtka i spodnie). Sport ten nie wymaga dużych umiejętności i specjalistycznego przygotowania, ponieważ wykorzystywana tutaj technika niewiele różni się od naturalnego sposobu poruszania. Zaletą narciarstwa biegowego jest fakt, że nie obciąża ono stawów, z którymi wielu seniorów miewa problemy. Początkujący biegacze, którzy chcą spróbować tego sportu, mogą skorzystać z wypożyczalni sprzętu sportowego. Terenów do biegania na nartach nie trzeba daleko szukać – wystarczy wybrać się do Łagiewnik, Arturówka, na Uroczysko Lublinek czy do lasu na Brusie. Warunkiem jest tylko śnieg, którego musi sporo napadać.

Curling

Curling od czasu debiutu na igrzyskach olimpijskich zdobywa coraz więcej fanów na całym świecie. Jest sportem zespołowym uprawianym na tafli lodu. W rywalizacji biorą udział dwie drużyny liczące po czterech zawodników. Celem gry jest umieszczenie własnych kamieni jak najbliżej środka okręgu namalowanego na powierzchni toru curlingowego. Jeden z zawodników wprawia w ślizg kamień w kierunku okręgu, a pozostali, przy pomocy szczotek, szybko szorują przed nim taflę. W ten sposób korygują jego trasę – dzięki tarciu nawierzchnia lekko się podgrzewa, a lód roztapia, przez co zmniejsza się tarcie powierzchni toru. Aktywność tę może uprawiać każdy, bez względu na wiek. Zaletą curlingu jest to, że nie wymaga on drogiego sprzętu ani stroju. Do gry używa się ośmiu granitowych kamieni oraz szczotki. Strój zawodników curlingowych to zwykle ocieplane spodnie oraz bluzy lub kurtki zimowe i rękawiczki. Niezbędne jest natomiast specjalne obuwie z gumową nakładką zwiększającą przyczepność. Sport ten dostarcza mnóstwa emocji i jest okazją do przebywania wśród innych ludzi. W Łodzi można go uprawiać w profesjonalnym obiekcie Curling Łódź przy ul. Śnieżnej 10. Niektórzy łódzcy seniorzy mieli już okazję spróbować swoich sił w curlingu podczas zajęć zorganizowanych przez Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora przy ul. Rzgowskiej 170.

Z wnukami na łyżwy

Zapewne wiele z Was opowiadało wnukom o swoich szaleństwach na łyżwach mocowanych do butów za pomocą sznurków, a – w nowocześniejszej wersji – śrub. Wystarczyły zamarznięty staw albo większa kałuża, aby uprawiać łyżwiarstwo. Zamiast wspominać dawne lata warto wrócić do tego zimowego sportu i wybrać się z wnukami na lodowisko. Jeżeli dawno nie jeździłeś/-aś, na początku możesz czuć się niepewnie, dlatego lepiej trzymaj się bliżej barierki i poćwicz hamowanie. Trening czyni mistrza – trzeba tylko regularnie zakładać łyżwy i pokonać lęk przed upadkiem. Prawdą jest, że o kontuzję dość łatwo, ale na lodowiskach można zobaczyć sporo starszych osób, które dobrze sobie radzą na lodzie, a nawet kręcą piruety.

UM Łódź
Print Friendly, PDF & Email