Łódź: Pokój Spokój w Teatrze Pinokio. Czym jest i kto może z niego skorzystać?

Łódź: Pokój Spokój w Teatrze Pinokio. Czym jest i kto może z niego skorzystać?
Fot. mat. prasowe

Wyprawa do teatru to dla młodych widzów prawdziwa przygoda. Ale niektórych może przytłoczyć zgiełk i harmider. Z myślą o młodych widzach, którzy potrzebują odpoczynku od nadmiernej liczby bodźców, w Teatrze Pinokio w Łodzi powstał Pokój Spokój – pomieszczenie zaprojektowane przez młodzież ze szczególnymi potrzebami, wyczuloną na barwy, faktury i obiekty. To oni stworzyli dla siebie i kolegów cichą, komfortową i bezpieczną przestrzeń.

Scena Teatru Pinokio w Łodzi to wrota do świata pełnego kolorowych kostiumów, głośnej muzyki i przeróżnych rodzajów ruchu scenicznego. Prezentowane historie często wywołują salwy śmiechu, wyciskają łzy wzruszenia lub zostawiają widzów zamyślonych jeszcze długo po zapadnięciu kurtyny. Choć wszystko to brzmi jak przepis na niezapomniane teatralne przeżycie, dla niektórych bodźców może być zbyt wiele.

Z myślą o potrzebach właśnie tych widzów powstał Pokój Spokój – miejsce, gdzie można się wyciszyć i nabrać energii na nowe przygody.

Kształt Pokojowi Spokojowi nadała młodzież Szkoły Specjalnej nr 176 w Łodzi z pomocą projektantki przestrzeni, Joanny Jurgi. To oni zadbali o wystrój pomieszczenia, w którym dominują spokojne i radosne barwy, a także o wyposażenie – wygodne meble o przyjemnej w dotyku fakturze, narzędzia do kreatywnych zabaw i słuchawki, dzięki którym każdy w Pokoju Spokoju może pozostać sam ze swoimi myślami.

– Projektowanie Pokoju Spokoju oddaliśmy w ręce tych, którzy najlepiej wiedzą, w jakiej przestrzeni odnajdą spokój – tłumaczy Marta Magalska, koordynatorka projektu. – Młodzi projektanci mieli szansę wcielić swoje pomysły w życie, spełniając marzenia o meblach rodem z baśni i fantastycznym wystroju. Pokój Spokój to miejsce, w którym można dać upust kreatywnym impulsom, wyciszyć się, a przede wszystkim odpocząć od zewnętrznego świata.

Jak z niego skorzystać?

Wystarczy, że w czasie spektaklu lub zajęć dziecko lub jego opiekun zgłosi obecnej na widowni animatorce potrzebę skorzystania z pokoju.

UM Łódź
Print Friendly, PDF & Email