Łódź: Kurs samoobrony i masaż misami tybetańskimi – wyjątkowe zajęcia dla seniorów

Łódź: Kurs samoobrony i masaż misami tybetańskimi – wyjątkowe zajęcia dla seniorów
Fot. mat. prasowe

Kurs samoobrony, masaże dźwiękami mis i gongów tybetańskich oraz zumba dwa razy w tygodniu – to… typowe zajęcia seniorów – szczególnie tych, którzy zdecydowali się na wizyty w miejskich Centrach Zdrowego i Aktywnego Seniora.

Relaks przy gongach

Otulenie dźwiękami – tak najczęściej opisują swoje półtoragodzinne doświadczenie z masażem dźwiękami mis i gongów tybetańskich seniorzy, którzy wzięli udział w zajęciach. Mieli okazję uczestniczyć w takim seansie na przykład w Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora przy ul. Libelta 16 na Bałutach. Wśród uczestników było 7 pań i 3 panów. A wszystko za sprawą Fundacji W człowieku Widzieć Brata, która stworzyła projekt Mamy Siebie! dla łódzkich seniorów. W ramach projektu w kilku miejscach w Łodzi można wziąć udział w takim dźwiękowym masażu. Sylwia Kwiatkowska, która prowadzi zajęcia, najpierw przeprowadza rozmowę z uczestnikami. Pyta o stan zdrowia i ewentualne dolegliwości, tak, by móc dostosować spotkanie do potrzeb seniorów i pomóc im w łagodzeniu towarzyszących im przypadłości – bezsenności czy problemów ze stawami.

Gongi i relaksujące dźwięki pomagają seniorom odprężyć się podczas seansu i zebrać siły.

Więcej adrenaliny

Co z tymi, którzy potrzebują trochę więcej adrenaliny w życiu? Z myślą o nich powstał kurs samoobrony. Choć uczestnicy zgodnie przyznają, że na sali ćwiczeń było nie tylko dużo emocji, ale i… śmiechu.

– Nasi podopieczni uczyli się, gdzie przytrzymać, gdzie złapać, a nawet gdzie uderzyć jak będzie trzeba – opowiada Sebastian Seraficki, koordynator CZAS na Bałutach. – Ale tak naprawdę szkolenie było potrzebne, by seniorzy mogli poczuć się bezpieczniejsi, pewniejsi siebie, by wiedzieli, jak reagować w niekomfortowych sytuacjach. Kiedy i jak zejść z drogi osobie, która chciałaby im zrobić krzywdę.

Trening został przeprowadzony przez szkołę Klub JKD Wojciech Adamusik – profesjonalny, ale przede wszystkim dostosowany do oczekiwań, potrzeb i możliwości seniorów.

Centrum seniora z Libelta dostało na niego specjalną dotację z Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi.

– Przed tymi zajęciami nie pomyślałabym, że moją bronią w reakcji na napastnika mogą być… paznokcie – opowiada zaskoczona pani Ela, uczestniczka kursu z samoobrony.

Zumba na rozruch

Po seansie z misami i treningu samoobrony nie pozostaje nic innego, jak zatańczyć zumbę!

W CZAS na Bałutach grupa pań, która spotyka się co tydzień, by tańczyć zumbę, nazywa się już „rodziną”. Tak są ze sobą zżyte i zgrane!

W poniedziałki tańczą te mniej zaawansowane uczestniczki, a w środę petardy – jak nazywają je koordynatorzy Centrum Seniora. Zajęcia prowadzone przez doświadczoną instruktorkę, Agnieszkę Sokołowską, stały się tak popularne, że od przyszłego roku CZAS chciałby je organizować trzy razy w tygodniu.

A wszystko zaczęło się w czasie pandemii. Pokazywane na żywo na jednym z kanałów internetowych tańce miały po 4 tysiące wyświetleń! – Bez zumby to ja bym już nie mogła funkcjonować! Przychodzę na każde zajęcia, a i w domu ćwiczę – mówi pani Basia, uczestniczka zajęć zumby w centrum na Libelta.

Seniorze, umów się na zajęcia!

  • Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora – Libelta, ul. Karola Libelta 16, tel. 42 655 30 39 w godz. 8:00-10:00.
  • Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora – Szpitalna, ul. Szpitalna 6, tel. 502 322 547 w godz. 9:00-15:00
  • Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora – Rzgowska, Rzgowska 170, ul. 42 306 74 74 lub 692 312 750 w godz. 8:00-15:00
  • Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora – Cieszkowskiego, ul. Cieszkowskiego 6, ul. 42 689 11 60 w godz. 10:00-17:00
UM Łódź
Print Friendly, PDF & Email