Nowe obostrzenia od 15 grudnia. Co się zmieni?

Nowe obostrzenia od 15 grudnia. Co się zmieni?
Fot. Anna Shvets / Pexels

Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił na wtorkowej konferencji prasowej nowe obostrzenia przeciwepidemiczne. Wśród wytycznych między innymi zmniejszenie limitów dla osób niezaszczepionych, nauka zdalna w szkołach miedzy 20 grudnia a 7 stycznia, a także obowiązek szczepień dla trzech grup zawodowych.

– Sytuacja epidemiczna się ustabilizowała. Od półtora tygodnia średnia dzienna liczba zakażeń jest na poziomie 23 tys. Jednak nie widać wyraźnych spadków tych statystyk. Dodatkowo bardzo ryzykownym elementem jest nowy wariant koronawirusa, Omikron – wskazał Adam Niedzielski. Minister zdrowia z racji przebywania w Brukseli na naradzie ministrów zdrowia państw UE brał udział w konferencji w sposób zdalny.

Jakie obostrzenia zostaną wprowadzone?

– Ze względu na niepokojącą sytuację związaną z COVID-19 zdecydowaliśmy się na podjęcie stanowczych działań. Od 15 grudnia wprowadzamy dodatkowe zasady bezpieczeństwa – przekazał minister zdrowia.

Między 20 grudnia a 9 stycznia w szkołach podstawowych i średnich obowiązywała będzie nauka zdalna. Lekcje w sposób online obywać się wiec będą między 20 a 22 grudnia a także miedzy 3 a 5 stycznia oraz 7 stycznia. – Chcemy wykorzystać zbliżający się czas ferii i przedłużyć okres nieobecności w szkołach – wyjaśnił Waldemar Kraska.

Limit 30% obłożenia obowiązywał będzie w barach, hotelach, kinach (w kinach także zakaz konsumpcji), teatrach obiektach sportowych i sakralnych (kościołach). 75% limit obowiązywał będzie w transporcie zbiorowym. Do limitów nie będą wliczane osoby zaszczepione.

Od 15 grudnia zamknięte zostaną kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia. 31 grudnia i 1 stycznia w obiektach zamkniętych (takich jak np. kluby i dyskoteki) przebywać będzie mogło maksymalnie 100 osób (z wyłączeniem osób zaszczepionych).

Od 15 grudnia obowiązkowe będą testy dla współdomowników osób chorych na COVID-19 (bez względu na posiadany Unijny Certyfikat COVID).

Tego samego dnia wejdzie w życie obowiązek wykonania testu w przypadku osoby przylatującej do Polski spoza strefy Schengen. Test ten musi być wykonany nie wcześniej niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy.

Obowiązek szczepień dla trzech grup zawodowych

Resort zdrowia chce także, by od 1 marca wprowadzony został obowiązek szczepień dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych. Jak zaznaczyli we wtorek przedstawiciele resortu zdrowia, trwają zaawansowane prace nad ustawą, która ma dać możliwość weryfikowania certyfikatu covidowego przez przedsiębiorcę. Wiceminister Waldemar Kraska zaznaczył, że projekt ustawy w tej sprawie najprawdopodobniej będzie zgłoszony do Sejmu jako projekt poselski.

Resort planuje także tzw. darmowy test pracowniczy. Każdy pracownik będzie miał zapewniony darmowy dostęp do testu.

Print Friendly, PDF & Email