Kultura: Festiwal Integracja Ty i Ja w elbląskim kinie Światowid

Kultura: Festiwal Integracja Ty i Ja w elbląskim kinie Światowid
Fot. Adminstrator

Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja” przez ponad dekadę zdążył przetrzeć szlaki tematowi niepełnosprawności w mediach, kulturze, przestrzeni społecznej. Nie tylko koszalińskiej, ale również polskiej i europejskiej, będąc inspiracją dla kilkudziesięciu podmiotów organizujących równoległe do głównej edycji Małe Festiwale Ty i Ja. Kino Światowid zaprasza na bezpłatne seanse 7 i 8 września.

Pierwszego dnia (7 września o 18:00) podczas elbląskiej części festiwalu zobaczyć będzie można pięć filmów dokumentalnych – zarówno krótko jak i pełnometrażowych. W tym dniu zobaczyć będzie można m.in. „Królowa Śniegu i inne historie” (reż. Monika Grzybkowska, Polska) film opowiadający o samotnej matce próbującej sprostać roli matki, w której to przez ciągły płacz dziecka się nie odnajduje; dokument „Michał” (reż. Piotr Januszkiewicz, Polska) w którym to poznać będzie można tytułowego niepełnosprawnego Michała, który pomimo swojego podeszłego wieku zmuszony zostaje do powrotu do swojej matki i skonfrontowania się z samym sobą czy przejmujący i dający dużo do myślenia dokument Anny Dudy–Ziętek „Wyślę Wam kartkę” opowiadający o walce z chorobą i niestety śmierci nastoletniej Ady chorej na raka. Pokazane zostaną również dwa krótkometrażowe filmy produkcji hiszpańskiej „Dobrze mi idzie” (reż. Cesar Roldan) oraz „Dla Sonii” (reż. Sergio Milán).

Drugi dzień to pokaz amerykańskiego filmu w reżyserii Michael'a Gittin'a „To, co jest możliwe”, który to jest portretem społeczności malarzy, rzeźbiarzy, muzyków i pisarzy, działającym w „Żyjącym Muzeum”, zlokalizowanym przy dużym obiekcie psychiatrycznym w Queens, w Nowym Jorku. Film pokazuje, że różnorodność sposobów bycia jest dopuszczalna ,a przestrzeń "Żyjącego Muzeum" to miejsce gdzie można malować, rzeźbić, pisać albo można po prostu być zostawiony w spokoju na moment poza doczesną i przestrzenną kontrolą nowoczesnej psychiatrycznej instytucji. Ten moment poza kontrolą pozwala na spontaniczną interakcję, otwartość, radość. "Żyjące Muzeum"  może służyć jako pewnego rodzaju szablon dla bardziej humanitarnego i holistycznego podejścia do choroby psychicznej.

Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja"

Organizowany jest co roku przez Koszalińskie Towarzystwo Społeczno–Kulturalne i Koszalińską Bibliotekę Publiczną. Jego głównym celem jest integracja osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa poprzez pokaz filmów związanych z ich życiem i problemami. Oprócz projekcji filmowych odbywają się również różnego rodzaju koncerty, wystawy, recitale, warsztaty i spotkania autorskie, na których osoby niepełnosprawne mogą zaprezentować swoją twórczość, podzielić się swoimi przeżyciami lub nawiązać nowe znajomości i przyjaźnie. Ważnym elementem każdego spotkania są dyskusje „Bez barier".

 

  RS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 14250

Print Friendly, PDF & Email