KSP: W weekend na ulicach Warszawy będą liczne patrole pilnujące przestrzegania obostrzeń

KSP: W weekend na ulicach Warszawy będą liczne patrole pilnujące przestrzegania obostrzeń
Fot. KMP Elbląg

W weekend na ulicach Warszawy będą liczne patrole, których głównym celem będzie zdecydowana reakcja na wykroczenia dotyczące obostrzeń – poinformował PAP nadkom. Sylwester Marczak, rzecznik Komendy Stołecznej Policji.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od najbliższej soboty 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce będą obowiązywać rozszerzone zasady bezpieczeństwa. Zamknięte będą hotele, instytucje kultury, obiekty sportowe; ograniczona będzie działalność galerii handlowych; dzieci z najmłodszych klas wrócą do zdalnej nauki. Niedzielski tłumaczył, że przekroczona została bariera 25 tys. zachorowań dziennie, trzecia fala przyspiesza i trzeba podjąć zdecydowane kroki.

W związku z tym stołeczna policja zapowiada liczne patrole na ulicach Warszawy i przypomina o tym, jak poważna jest sytuacja pandemiczna w kraju.

– Patrząc się na sytuację w Warszawie musimy mieć świadomość o ogromnej odpowiedzialności jaka spoczywa na nas w walce z wirusem. Każdy kolejny dzień przynosi nowe rekordy – powiedział PAP nadkom. Sylwester Marczak, rzecznik KSP. Jak podkreślił, liczby, które są przekazywane są zatrważające. – Tylko wczoraj liczba zakażonych powiększyła się o ponad 27 000 osób i jest to jedynie liczba, którą udało się potwierdzić badaniem. Niestety 419 osób zmarło – przypomniał. Z kolei w piątek resort zdrowia podał natomiast, że jest 25 998 nowych zakażeń koronawirusem, a zmarło 419 chorych.

Dlatego też m.in. w weekend – policja zapowiada – iż na ulicach Warszawy będą liczne patrole, których głównym celem będzie zdecydowana reakcja na wykroczenia dotyczące obostrzeń. – Od początku działań nałożyliśmy ponad 30 000 mandatów karnych za ich naruszanie – przypomniał Marczak.

Zwrócił przy tym uwagę, że niestety zdarzają się interwencje, w których osoby ewidentnie lekceważą zagrożenie, a każdy z nas powinien sobie zdawać sprawę, że kluczem w skutecznej walce z wirusem jest nasze indywidualne podejście. – Każdym lekceważeniem obostrzeń przyczyniamy się do wydłużania czasu pandemii. Zasada którą będziemy się kierować to zasada „Zero Tolerancji”, spotkać nas będzie można m.in. w miejscach gromadzenia się osób oraz środkach komunikacji publicznej i obiektach handlowych – zauważył. (PAP)

Natalia Kamińska, Bartłomiej Figaj
Print Friendly, PDF & Email