Borys: W przyszłym tygodniu rozpoczynamy tarczę finansową dla dużych firm

Borys: W przyszłym tygodniu rozpoczynamy tarczę finansową dla dużych firm
Fot. Pixabay

W przyszłym tygodniu rozpoczynamy tarczę finansową dla dużych przedsiębiorstw. Uchwała w tej sprawie jest podejmowana przez Radę Ministrów – powiedział w piątek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Szef PFR pytany w radiu TOK FM o pomoc na najbliższy czas dla przedsiębiorców, których dotyczą obecne obostrzenia pandemiczne wskazał na wsparcie dla mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich firm. – Przed chwilą zakończyliśmy tarczę finansową. Jestem przekonany, że ona zbudowała bufor finansowy wśród 45 tys. firm z tych branż w perspektywie końca kwietnia – mówił.

– W przyszłym tygodniu rozpoczynamy tarczę finansową dla dużych przedsiębiorstw. Właśnie uchwała w tej sprawie jest podejmowana przez Radę Ministrów – wskazał odnosząc się do pomocy w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0.

Przypomniał, że będą pożyczki zarówno płynnościowe, jak i preferencyjne, „które umożliwią rekompensatę firmom strat za okres listopad – marzec”. – Czekamy, niestety, (…) na zgodę Komisji Europejskiej, wniosek wysłaliśmy w listopadzie, pierwsze pytania dostaliśmy na przełomie stycznia-lutego – dodał

Borys pytany o to, czy nie warto już wnioskować o kolejne rozwiązania pomocowe dla firm, bo lockdowny są na razie przedłużone a nie znoszone, powiedział: „Przedłużamy te programy, umożliwi nam to potencjalnie – jeżeli rząd podejmie taką decyzję – działanie”. Zaznaczył, że proces zgód Komisji Europejskiej trwa „zdecydowanie zbyt długo”. – Komplikuje nam udzielanie sprawnie tego wsparcia – powiedział.

Tarcza Finansowa PFR 2.0 dla dużych firm to ok. 25 mld zł wsparcia i uelastycznienie zasad programu dla firm zatrudniających od 250 pracowników z obrotem powyżej 50 mln euro; aktualizacja warunków i wydłużenie istniejącego programu oraz wprowadzenie nowej wersji pożyczki preferencyjnej, z nowym okresem szkody COVID-19 do 31 marca 2021 r.

Kwoty subwencji wypłacane w Tarczy PFR 2.0 są zbliżone do tych, które wypłacano w ubiegłorocznej edycji Tarczy PFR 1.0. Średnio 81 tys. zł otrzymywały mikrofirmy; małe i średnie przedsiębiorstwa otrzymywały 530 tys. zł.

Subwencja finansowa PFR w ramach Tarczy 2.0 będzie miała charakter bezzwrotny po spełnieniu przez przedsiębiorcę określonych warunków. W przypadku mikrofirm spadek obrotów to minimum 30 proc. w okresie kwiecień-grudzień lub w IV kwartale 2020 r. w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 r. Kwota subwencji zależy od wielkości spadku przychodów: 18 tys. zł na zatrudnionego przy spadku przychodów o 30-60 proc., 36 tys. zł na zatrudnionego przy spadku przychodów powyżej 60 proc. Maksymalna kwota finansowania dla mikrofirm to 324 tys. zł. Będzie możliwość umorzenia do 100 proc. w zależności od utrzymania zatrudnienia w 2021 r. (PAP)

Magdalena Jarco
Print Friendly, PDF & Email