Krzyż Pro Mari Nostra dla Jerzego Wcisły

Krzyż Pro Mari Nostra dla Jerzego Wcisły
Fot. Adminstrator

Na sesji Rady Miejskiej w Elblągu 26 marca miała miejsce uroczystość wręczenia Wiceprzewodniczącemu Rady Jerzemu Wciśle krzyża Pro Mari Nostro. Odznaczeniem tym 9 lutego 2015r. uhonorowała Jerzego Wcisłę Liga Morska i Rzeczna.

Krzyż Pro Mari Nostra wręczył panu Wciśle Tadeusz Kuśmierski – sekretarz generalny Ligi lMorskiej i Rzecznej. W liście gratulacyjnym prezes Ligi – kapitan żeglugi wielkiej, prof. dr inż. Andrzej Królikowski napisał: „Składamy hołd wszystkim ludziom morza, którzy w sztafecie pokoleń wypełniają przesłanie i hallerowską przestrogę. Trzymajmy się morza, trwając na warcie codziennej służby Rzeczypospolitej Polskiej ”.

Jerzy Wcisła od lat zabiega o rozwój portu morskiego w Elblągu, a także transportu i turystyki wodnej na drogach śródlądowych. Stara się, żeby ożył Zalew Wiślany, jest współautorem projektu Pętla Żuławska, w ramach którego powstał szereg marin na drogach wodnych Żuław i w miejscowościach nad Zalewem, jest orędownikiem budowy kanału żeglugowego łączącego Zalew Wiślany z morzem, stara się przyciągnąć firmy zajmujące się turystyką wodną, organizuje spotkania i sympozja o tematyce związanej z morskimi i śródlądowymi drogami wodnymi i rozwojem regionu Zalewu Wiślanego.

– To odznaczenie dla elblążanina oznacza, że działania Elbląga na rzecz rozwoju portu i dróg morskich i śródlądowych jest dostrzegane. Nie wszyscy dostrzegają, że rozwój transportu morskiego jest ściśle powiązany z rozwojem transportu wodnego śródlądowego. Elbląg jest portem morskim i śródlądowym – nie ma lepszego miejsca, żeby to pokazać – mówił dziękując za odznaczenie Jerzy Wcisła.

Liga Morska i Rzeczna – organizacja społeczna, istniejąca z przerwami od 1924 roku. Przed wojną zajmowała się propagowaniem zagadnień morskich oraz rozwoju portów morskich wśród społeczeństwa polskiego. Stawiała sobie także za cel utworzenie polskich kolonii. W Fundusz Obrony Morskiej, które m.in. przeznaczono na dofinansowanie budowy okrętu podwodnego Sprawy Morskie i Kolonialne". W 1939 liczyła prawie 1 mln członków. W 1953 r. została zlikwidowana i odrodziła się ponownie w 1980r. Jej poprzednim prezesem był obecny Prezydent RP Bronisław Komorowski. Motto Ligi brzmi: „trzymajmy się morza” , a swoją misję organizacja przedstawia następująco:  „ naszą misją jest edukacja morska oraz kształtowanie świadomości morskiej społeczeństwa, zwłaszcza młodzieży; naszym zadaniem jest pokazać kolejnym pokoleniom nowe perspektywy w myśl przysłowia: "morze żywi i bogaci"; już Stanisław Staszic w 1790 roku głosił: TRZYMAJMY SIĘ MORZA; naszą siłą jest połączenie tradycji i doświadczenia z nowoczesnością”.

Liga ma oddziały w kilku miastach, w tym w Gdańsku i w Gdyni oraz szkolne koła. Najważniejszym wyróżnieniem przyznawanym przez Ligę jest Pierścień Hallera, drugim z kolei krzyż Pro Mari Nostro.

  Teresa Bocheńska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 12462

Print Friendly, PDF & Email