Kraków: Wolontariusze nadal potrzebni

Kraków: Wolontariusze nadal potrzebni
Fot. Andres Ayrton / Pexels

Samorząd Krakowa od początku wojny w Ukrainie pomaga uchodźcom w wielu punktach na terenie miasta. Ta pomoc nie byłaby możliwa bez zaangażowania mieszkańców, którzy na co dzień wraz z pracownikami urzędu współpracują jako wolontariusze.

Zespół Pomoc Dla Ukrainy, który działa w ramach Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia krakowskiego magistratu, szacuje, że dziennie potrzeba około 160 osób, aby wypełnić grafiki na wszystkie dyżury.

Zakres obowiązków zależny jest od miejsca, w którym pełniony będzie dyżur. Mogą być to zarówno prace organizacyjno-porządkowe, pomoc w zakupie biletów, wydawanie posiłków lub odzieży, wsparcie w opiece nad dziećmi, ale także praca w Excelu i telefoniczny kontakt z innymi wolontariuszami. Tylko w niektórych miejscach konieczne jest komunikowanie się w języku polskim oraz ukraińskim lub rosyjskim. W większości punktów nie jest wymagane ani doświadczenie ani też znajomość danego języka.

Wolontariuszami mogą zostać także uczniowie. Jest jednak wymóg: osoby pomiędzy 13 a 15 rokiem życia mogą pełnić dyżur tylko wraz z pełnoletnim opiekunem, a dodatkowo potrzebna jest pisemna zgoda rodziców.

Od lat 16 wymagana jest zgoda na taki wolontariat wystawiona przez rodziców lub nauczyciela w przypadku jeśli klasa uczestniczy w wolontariacie np. w trakcie lekcji wychowawczych.

Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia UMK po zakończonym wolontariacie na prośbę zainteresowanego może wystawić stosowne zaświadczenie o wykonaniu takiej pracy.

Osoba, która chciałaby zostać wolontariuszem wypełnia formularz zgłoszeniowy: forms.office.com

Następnie pracownik Urzędu Miasta Krakowa skontaktuje się, aby ustalić termin dyżuru, który odbywać się może w wymienionych punktach pomocy:

Punkt informacyjno-recepcyjny, na Dworcu Głównym, poziom -1, peron III -1 – działa codziennie 24h

Obowiązki: rejestrowanie przyjeżdżających w celu zakwaterowania, pomoc przy zakupie biletów kolejowych na dalszą podróż. Konieczna znajomość języka UKR/ROS i PL.

Miejsce wypoczynku w dawnym budynku Dworca Głównego (dawna restauracja WARS) – działa codziennie 24h.

Obowiązki: zapewnienie spokoju i bezpieczeństwa osób śpiących i odpoczywających, pomoc w zajęciu miejsca, utrzymanie porządku i czystości, inne niezbędne prace.

Namiot wypoczynku na pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego (między starym dworcem, pocztą i Galerią Krakowską – działa codziennie 24h.

Obowiązki: zapewnienie spokoju i bezpieczeństwa osób śpiących i odpoczywających, pomoc w zajęciu miejsca, utrzymanie porządku i czystości, inne niezbędne prace.

Namiot z odzieżą na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego (między starym dworcem, pocztą i Galerią Krakowską) działa od poniedziałku do soboty od 10.00 do 18.00.

Obowiązki: wydawanie odzieży pochodzącej z darów, porządkowanie wydawanych rzeczy.

Namiot z posiłkami na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego (między starym dworcem, pocztą i Galerią Krakowską) – działa codziennie od 6:00 do 20:00.

Obowiązki: wydawanie posiłków, utrzymanie czystości.

Punkt pobytu i opieki dla matek z dziećmi, ul. Pawia 5 – działa codziennie 24h.

Obowiązki: opieka nad dziećmi, inne prace pomocnicze w zależności od potrzeb. Konieczna znajomość języka UKR/ROS i PL.

Zespół Pomocy Ukrainie – Dekerta 24, sala konferencyjna – od poniedziałku do piątku od 10:00 do 17.00.

Obowiązki: telefoniczny kontakt z wolontariuszami z bazy miejskiej, umawianie dyżurów do wyżej wymienionych punktów. Konieczna podstawowa znajomość Excela.

Dodatkowe informacje o wolontariacie można uzyskać telefonicznie: 12 616 18 79, 12 616 51 21 lub mailowo: pomocdlaukrainy@um.krakow.pl

UM Kraków

Print Friendly, PDF & Email