Seniorzy rządzili w Toruniu

Seniorzy rządzili w Toruniu
Fot. Adam Zakrzewski

Po dwóch latach pandemicznej przerwy toruńscy seniorzy bawili się w niedzielę (12 czerwca) na VI „Senioriadzie”.

Rekreacyjny, kulturalny i promujący zdrowy styl życia piknik dla seniorów odbył się tradycyjnie w amfitearze toruńskiego Muzeum Etnograficznego i w jego otoczeniu.

Jak zawsze wstęp na wydarzenie był wolny, a na seniorów czekało wiele atrakcji artystyczno-kulturalnych, ale też rekreacyjnych i służących zdrowiu. Na scenie amfiteatru występowały seniorskie zespoły wokalno-taneczne, a na kiermaszu wokół prezentowane były efekty twórczej pracy w klubach seniorów: obrazy, przepięknie wykonane kartki, ozdoby, biżuteria, dzianiny i koronki oraz wiele innych form twórczości artystycznej seniorów, także do kupienia.

Organizatorzy zadbali o możliwość zbadania stanu zdrowia i promocję zdrowego stylu życia seniorów. Uczestnicy mogli skorzystać z bezpłatnych porad farmaceutycznych, badań słuchu, poziomu cukru i pojemności płuc, pomiarów densytometrycznych w kierunku osteroporozy, zaszczepić się na COVID-19, a także obejrzeć pokazy różnych form aktywności i rekreacji sportowo-zdrowotnej. Na warsztatach psychologicznych rozmawiano o tym, jak pokonać smutek, zniechęcenie i radzić sobie ze stresem w codziennym życiu. Toruńskie Centrum Usług Społecznych pomagało rozwikłać urzędowe zawiłości w ubieganiu się o należne seniorom świadczenia.

Przy pięknej pogodzie, wśród bujnej zieleni i w miłym towarzystwie była też okazja do zwyczajnej towarzyskiej rozmowy, pogrania w karty czy wypicia wspólnej kawy lub zdrowotnego soku.

Organizatorami wydarzenia były Fundacja NEUCA dla Zdrowia i Rada Seniorów Miasta Torunia, przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Torunia Michał Zaleski. W jego imieniu uczestników „Senioriady” odwiedził w tym roku zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski.

– Dziękuję Państwu, że tak licznie przybyliście na dzisiejsze spotkanie, szczególnie po dwóch trudnych latach przerwy spowodowanej pandemią – mówił wiceprezydent Paweł Gulewski. – Wszyscy w mieście wiemy, jak ważna jest pomoc osobom w wieku senioralnym. Staramy się organizować przyjazną przestrzeń dla tych, którzy są już po zenicie aktywności zawodowej, ale chcieliby jeszcze coś robić dla Torunia.

Małgorzata Litwin / UM Toruń
Print Friendly, PDF & Email