Każdy może się nauczyć pierwszej pomocy i każdy powinien

Każdy może się nauczyć pierwszej pomocy i każdy powinien
Fot. Adminstrator

częśćI
Ciało obce w górnych drogach oddechowych – algorytm postępowania u osób dorosłych

Marta Dobrowolska – Jaśkiewicz
Lekarz Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu

Nagłe zaburzenie drożności górnych dróg oddechowych spowodowane przez ciało obce (zadławienie) jest stanem zagrożenia życia i wymaga natychmiastowej interwencji osób będących świadkami zdarzenia, aby nie dopuścić do śmierci przez zaduszenie.
Ciałem obcym mogą być niedokładnie przeżute kęsy pokarmowe, guma do żucia, wyłamane zęby lub pęknięte protezy zębowe. Do zachłyśnięcia się pokarmem dochodzi najczęściej w trakcie rozmów podczas posiłku lub zbyt pospiesznego jedzenia i przebiega w sposób dramatyczny, budzący lęk. Osoba doznająca zadławienia często w sposób charakterystyczny chwyta się za gardło.
Niedrożność w górnych drogach oddechowych spowodowana ciałem obcym może być częściowa lub całkowita.
Niedrożność częściowa – ratowany ma objawy duszności i kaszle, może być wtedy słyszalny świst wdechowy, czyli rodzaj wysokiego dźwięku przy próbie zaczerpnięcia powietrza.
Niedrożność całkowita – ratowany nie może mówić, oddychać, ani kaszleć, zaczyna słabnąć, wykazuje cechy wyczerpania, sinieje, aż w końcu straci przytomność. Na skutek niedotlenienia organizmu dochodzi do zatrzymania krążenia i w konsekwencji śmierci.
W przypadku zadławienia konieczne jest natychmiastowe udzielenie pierwszej pomocy, aby nie dopuścić do asfiksji, czyli uduszenia.
Postępowanie ratownicze jest uzależnione od stanu przytomności zadławionego (patrz algorytm).

Pamiętaj!
– Algorytm ten odnosi się do osób dorosłych i dzieci powyżej 8 roku życia
– U nieprzytomnych stosujemy zmodyfikowany algorytm BLS (zasady ABC pozostają niezmienione):
* Kiedy nie udaje się wykonać skutecznych oddechów ratowniczych mimo 5 prób, natychmiast rozpocząć uciskanie klatki piersiowej (nie sprawdzaj oznak zachowanego krążenia)
* Po 15 uciśnięciach klatki piersiowej skontroluj, czy w jamie ustnej nie ma ciał obcych (rysunek), a następnie podejmij kolejne próby oddechów ratowniczych.
* Powtarzaj cykl 15 uciśnięć klatki piersiowej z ponownymi próbami sztucznej wentylacji
* Jeśli uda się wykonać skuteczne oddechy ratownicze, to sprawdź czy są oznaki zachowanego krążenia i prowadź typowy algorytm BLS stosownie do sytuacji.

Technika wykonania rękoczynu Heimlicha:

– Ustawić się za ratowanym i objąć go rękoma na wysokości nadbrzusza
– Zacisnąć rękę w pięść, umieścić ją nad pępkiem ratowanego, pięść uchwycić drugą ręką
– Silnie pociągnąć splecione ręce do siebie i ku górze.  MDJ Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 112

Print Friendly, PDF & Email