Karta ICE - w nagłym wypadku!

Karta ICE - w nagłym wypadku!
Fot. Adminstrator

Jest wielkości wizytówki, wpisujemy na niej imię, nazwisko oraz numer telefonu do trzech bliskich nam osób, które posiadają niezbędne informacje dotyczące stanu naszego zdrowia. Karta jest niezbędna, kiedy jesteśmy w potrzebie – na przykład w razie wypadku, dlatego warto ją mieć przy sobie.

Skrót ICE (In Case of Emergency) oznacza „w nagłym wypadku”. Pomysł kart ICE powstał z inicjatywy włoskich ratowników, którzy zauważyli lukę informacyjną w kontakcie z rodziną i bliskimi poszkodowanych.

Niemal każdy  z nas znalazł się w sytuacji, która zagraża naszemu życiu lub zdrowiu. W 2007 r. na polskich drogach doszło do prawie 50 000 wypadków drogowych. Ucierpiało w nich 70 000 osób. Zapisane na karcie numery telefonów pozwalają służbom ratunkowym, Policji czy Straży Pożarnej na szybki kontakt z bliskimi osoby poszkodowanej. Pomaga to ustalić tożsamość poszkodowanego i stan zdrowia (choroby, przebyte urazy lub leki, które bierze). Wypadki komunikacyjne, to nie jedyne zagrożenie. Karta ICE jest niezastąpiona także w innych sytuacjach: gdy zgubi się dziecko, ktoś straci przytomność, albo nie potrafi podać swoich danych osobowych – wtedy ułatwia kontakt z rodziną takiej osoby.

Karta ICE zawiera imię i nazwisko właściciela oraz numery telefonów do 3 osób, które należy powiadomić w razie wypadku. Osoby podane do kontaktu powinny umieć udzielić informacji o stanie zdrowia właściciela karty. Karta nie zawiera informacji o grupie krwi, bo i tak nie zwalnia ona lekarza z obowiązku przeprowadzenia próby krzyżowej przed transfuzją.

W oddziałach PCK w całym kraju oraz w e-sklepie na www.pck.pl można kupić zdrapkę ze specjalnym kodem. Za pomocą kodu należy się zalogować na podanej stronie i wpisać swoje dane oraz kontakty do 3 najbliższych osób. Plastikową, wydrukowaną kartę otrzymamy pocztą.  

13 znakowy kod przesyłany jest na adres e-mail podany w zamówieniu zazwyczaj do 48-72h po zaksięgowaniu wpłaty.  Cena karty ICE to zaledwie 5 złotych + koszt przesyłki.

Patronem Honorowym kampanii jest Pani Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Rekomendacja Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

  Oprac. AŚ Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 4474

Print Friendly, PDF & Email