Japonia: Rząd znosi stan wyjątkowy przed czasem, ale nie w Tokio

Japonia: Rząd znosi stan wyjątkowy przed czasem, ale nie w Tokio
Fot. Pixabay

Rząd Japonii ogłosił w piątek, że w związku ze spadkiem liczby infekcji stan wyjątkowy z powodu pandemii COVID-19 zostanie zniesiony wszędzie poza Tokio i trzema sąsiednimi prefekturami w poniedziałek, a więc tydzień wcześniej, niż pierwotnie planowano.

Stan wyjątkowy ogłoszono w styczniu w 11 spośród 47 prefektur Japonii, na obszarze zamieszkanym przez ponad połowę ludności kraju. Decyzja miała na celu opanowanie narastającej wówczas trzeciej fali pandemii. W lutym restrykcje zniesiono już w prefekturze Tochigi.

Z końcem tego miesiąca przestaną one obowiązywać również w prefekturach Osaka, Kioto, Hyogo, Aichi, Gifu i Fukuoka – powiedział dziennikarzom minister ds. rewitalizacji gospodarczej Yasutoshi Nishimura po posiedzeniu panelu doradców, który zatwierdził tę decyzję.

Stan wyjątkowy będzie wciąż obowiązywał w Tokio i sąsiednich prefekturach Kanagawa, Saitama i Chiba. Zgodnie z planem ma się tam skończyć 7 lutego.

Członkowie panelu zalecili, aby po zniesieniu stanu wyjątkowego w sześciu prefekturach pilnie monitorowano szerzenie się nowych wariantów koronawirusa oraz dostępności miejsc w szpitalach. Przestrzegli mieszkańców przed utratą czujności.

Obawy dotyczą szczególnie młodych ludzi, na których zniesienie stanu wyjątkowego może wywrzeć „wpływ psychologiczny” – powiedział Nishimura, zapowiadając utrzymanie „ścisłych środków zapobiegania infekcjom”.

Liczba wykrywanych w Japonii nowych zakażeń koronawirusem znacznie spadła od szczytu trzeciej fali pandemii, odnotowanego na początku stycznia. W kraju odnotowano łącznie ok. 427 tys. zakażeń koronawirusem, a ponad 7,7 tys. pacjentów zmarło – wynika z danych ministerstwa zdrowia. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email