IX edycja Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych fART za nami

IX edycja Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych fART za nami
Fot. PFRON

Pod koniec ubiegłego roku odbyła się IX edycja Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych fART, w której wzięły udział 642 osoby niepełnosprawne z całej Polski. Festiwal był przeprowadzony w 7 kategoriach konkursowych. Koncert Galowy Festiwalu ze względu na pandemię był transmitowany na żywo w mediach społecznościowych, relację na żywo oglądało ponad 1500 osób.

Przeprowadzony w 7 kategoriach artystycznych konkurs, w tym przegląd form scenicznych pokazał, że to właśnie na polu kultury i wypowiedzi artystycznej osoby niepełnosprawne mają szansę wykazać swoją sprawność i pełną równoprawność. Sztuka jest często dla nich jedyną szansą odnalezienia własnego miejsca w społeczności.

Przygotowana wystawa wpłynęła na upowszechnienie dorobku artystycznego osób niepełnosprawnych, który jest często efektem ich długotrwałej pracy i trudu. Osoby pełnosprawne, które były widzami i słuchaczami Festiwalu, miały możliwość poszerzenia swojej wiedzy i świadomości na temat twórczości osób niepełnosprawnych. Dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych festiwal był okazją do poznania twórczości artystycznej osób niepełnosprawnych oraz do wzajemnej integracji.

Podczas Koncertu Galowego został uroczyście ogłoszony ostateczny werdykt i wręczone zostały nagrody rzeczowe. Ze względu na pandemię nagrody zostały wysłane do osób nagrodzonych. W każdej kategorii zostały rozróżnione prace przygotowane przez osoby z niepełnosprawnościami (łącznie z osobami z chorobą psychiczną). Jury przyznało w każdej kategorii (zarówno dla niepełnosprawnych umysłowo jak i fizycznie) nagrody i wyróżnienia, dodatkowo każdy nagrodzony otrzymał dyplom.

Spośród wszystkich nagrodzonych uczestników przyznano jedną nagrodę specjalną – Grand Prix Festiwalu, otrzymała ją osoba, która wyróżniła się wyjątkowymi uzdolnieniami.

Gościem Koncertu Galowego był Zespół Pectus, który poprzez zaprezentowany program artystyczny podniósł rangę tego wyjątkowego wieczoru. Koncert Galowy miał miejsce w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

Oddział Kujawsko-Pomorski PFRON
Print Friendly, PDF & Email