Niedzielski: Nie potwierdzono jeszcze w Polsce brytyjskiego wariantu COVID-19, mamy wariant czeski

Niedzielski: Nie potwierdzono jeszcze w Polsce brytyjskiego wariantu COVID-19, mamy wariant czeski
Fot. Adam Guz / KPRM

Obecnie nie można potwierdzić znalezienia w Polsce brytyjskiego wariantu COVID-19, ale trudno jest przypuszczać, że nie dotarł on jeszcze do naszego kraju – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Poinformował, że w Polsce wystąpił tzw. wariant czeski koronawirusa.

Szef MZ w poniedziałek na konferencji prasowej był pytany, czy są prowadzone w Polsce badania nad nowym wariantem koronawirusa, który został wykryty w Wielkiej Brytanii.

Wskazał, że badania nad genomem wirusa oraz jego mutacjami prowadzi ośrodek w Poznaniu. – Od tego roku będzie to także sieciowe badanie pod nadzorem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, gdzie poszczególne ośrodki, przede wszystkim szpitale zakaźne ze swoimi laboratoriami, będą również uczestniczyły w takim przedsięwzięciu – poinformował.

Niedzielski dodał, że obecnie „nie można potwierdzić znalezienia w Polsce wariantu brytyjskiego”, ale – zaznaczył – trudno jest przypuszczać, że nie dotarł on jeszcze do naszego kraju. – Na razie mamy potwierdzoną informację o tzw. wariancie czeskim – dodał. (PAP)

Monika Zdziera
Print Friendly, PDF & Email