Inspekcja Handlowa sprawdziła jakość kurtek i płaszczy. Ile jest wełny w wełnie?

Inspekcja Handlowa sprawdziła jakość kurtek i płaszczy. Ile jest wełny w wełnie?
Fot. Pixabay

Inspekcja Handlowa przyjrzała się oznakowaniu oraz jakości odzieży wierzchniej. W sumie kontrolą zostało objętych 480 damskich i męskich okryć wierzchnich. Badaniom poddano m.in. kurtki, płaszcze, wiatrówki, bluzy ocieplane itp. Okazało się, że co 5 przebadana odzież jest błędnie oznakowana. Z badań laboratoryjnych wynika, że pojawiają się rozbieżności między deklarowanym, a rzeczywistym składem ubrań.

Prawidłowe oznaczenie odzieży musi zawierać pełną i faktyczną informację o składzie. Jeżeli odzież uszyta jest z kilku elementów (np. podszewka, ściągacz), wszystkie muszą być wyszczególnione, a ich skład podany osobno. Ponadto na oznakowaniu produktu, konsument powinien znaleźć dane producenta odpowiadającego za jakość i cenę produktu. Niekiedy dobrowolnie umieszcza się tam również informację o sposobie konserwacji. Inspektorzy Inspekcji Handlowej sprawdzili na ile producenci respektują wymogi prawidłowego oznakowania. Skontrolowali 479 okryć i w 83 z nich wykryli nieprawidłowości, co stanowi 17 proc. przebadanej odzieży. Inspekcja Handlowa zakwestionowała oznaczenia, w których znalazła m.in. następujące błędy: zastosowanie nieprawidłowych nazw np. cotton zamiast bawełna, brak informacji o składzie, podanie procentowego składu surowcowego w porządku rosnącym, podanie rozbieżnych informacji na temat sposobu konserwacji, brak składu surowcowego podszewki, brak danych dotyczących producenta

Badania laboratoryjne – ile wełny w wełnie?

Inspekcja Handlowa przesłała do laboratorium UOKIK próbki różnego rodzaju kurtek i płaszczy. Zadaniem laboratoriów jest zbadanie tego, czego konsument samodzielnie nie jest w stanie ocenić, czyli faktycznego składu surowcowego produktów. Niepokoi fakt, iż dotychczas wykonane testy laboratoryjne wykazują dużą ilość niezgodności pomiędzy rzeczywistym składem odzieży, a tym podawanym przez producenta na metce. Jeżeli odzież uszyto z kilku elementów (np. podszewka, ściągacz), wszystkie muszą być wyszczególnione a ich skład podany osobno.

Efekty kontroli

W wyniku prowadzonych kontroli większość producentów dobrowolnie podejmuje działania naprawcze i eliminuje rozpoznane błędy. Laboratorium UOKIK w Łodzi wciąż sprawdza zgromadzone próbki ubrań. Pełne dane poznamy przed końcem roku.

UOKiK
Print Friendly, PDF & Email