Holandia: 40 proc. wiernych chce kontroli przepustek sanitarnych przed wejściem do świątyni

Holandia: 40 proc. wiernych chce kontroli przepustek sanitarnych przed wejściem do świątyni
Fot. Pixabay

Czterech na dziesięciu Holendrów chodzących do kościoła chce, aby tylko osoby z przepustką sanitarną mogły wejść do świątyni – wynika z badań zleconych przez dziennik „Nederlands Dagblad”.

Od najbliższej soboty, aby wejść do kościoła nie trzeba będzie legitymować się ani świadectwem zaszczepienia przeciw COVID-19 ani negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa.

Tymczasem wierni są podzieleni w tej sprawie. 40 procent z nich chciałoby, aby tylko osoby z tzw. przepustką koronową mogły wejść do świątyni, podobna jest liczba osób, które uważają, że nie jest to konieczne. 20 proc. badanych nie ma na ten temat zdania.

Z badania wynika także, że wskaźnik szczepień wśród chodzących do kościoła jest prawie taki sam jak w przypadku pozostałych Holendrów. Jest on jedynie znacznie niższy tylko w przypadku kilku małych wyznań protestanckich.

Według najnowszych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (RIVM) w Holandii 82 procent osób w wieku powyżej 18 lat zostało już w pełni zaszczepionych przeciwko koronawirusowi. Wśród chrześcijan jest to 79 procent.

Jak zauważa „Nederlands Dagblad” powody, dla których niektórzy nie chcą się szczepić, nie mają zbyt wiele wspólnego z wiarą. Częściej dotyczy to obaw o szczepionki czy braku zaufania do rządu.

Badanie przeprowadziła firma DirectResearch dla „ND”. Dotyczy ono zarówno protestantów jak i katolików, i zostało przeprowadzone w grupie ponad 1000 osób, które uczęszczają do kościoła raz w miesiącu lub częściej.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)
Print Friendly, PDF & Email